Cukrzyca w ciąży

napisał/a: malenstwo23 2007-12-10 21:37
Witam.Kilka dni temu stwierdzono u mnie cukrzyce ciężarnych jestem w 33 tygodniu ciąży.Póki co mam zalecone dietę tylko i mam nadzieję ze to wystarczy.Czy któraś z was miała lub ma podobny problem?Czy po ciąży cukrzyca zanikła?Pozdrawiam
napisał/a: malenstwo23 2007-12-28 00:09
:( Oj cos mi sie zdaje ze sama jestem z moim klopotem.Za 30 dni mam termin,ciśnienie mi szaleje mimo leków dostałam obrzęków na nogach i dłoniach i troche na twarzy,dzis odebralam wyniki badan na dodatek mam cukier w moczu którego wcześniej nie było... :( A wizyte u lekarza mam w przyszłym tygodniu dopiero...Tyle czasu w niepewności...Pozdrawiam zaglądających do tego posta.
anetakam0
napisał/a: anetakam0 2007-12-28 11:07
Kochana nie martw siwę - u mnie dieta wystarczyła, ale musisz sprawdzać poziom cukru, no i bądź dobrej myśli , po ciąży cukier wraca do normy - ja już mam ok, ale nie miałąm w moczu cukru, więc pewno u Ciebie zaleca OSTRZEJSZĄ diete może jakieś jeszcze leki
radziłąbym teraz do lekarza - nawet rodzinnego, bo obrzęki i mocz są niedobre...
a cisnienie pewno Ci skacze ze zmartwienia...łatwo mówić "nie przejmuj się" ale powinnas jakoś uspokoić się - najlepiej rozmowa z fachowcem
cukrzyca ciężarnych to nic takiego - wymaga tylko uwagi
pozdrawiam, trzymam kciuki... :p :p :p
napisał/a: Jola78 2008-04-10 19:47
Wlasnie sie dowiedzialam ze mam cukrzyce!!! jestem w 5 miesiacu ciazy... polecam kazdej matce zrobic badanie kontrolne bo jak mi powiedziala przemila pani prof Cypryk az 5% kobiet w ciazy choruje na cukrzyce!!!

polecam poczytac: http://www.cukrzyca-lodz.pl/
napisał/a: grazka12 2008-04-13 15:42
Ja też miałam cukrzyce w ciąży ,przestrzegałam skrupulatnie diety i codziennie mierzyłam cukier na szczęście wszystko dobrze się skończyło.Urodziłam zdrową córeczkę 3200 i jest wszystko w porządku teraz cukier mam na odpowiednim poziomie. POZDRAWIAM
napisał/a: pawlikagata 2008-06-20 08:20
Proszę pomóżcie, wizytę u diabetologa mam dopiero w przyszłym
tygodniu. Po 75g glukozy wynik 158. Byłam w szpitalu na dobowym
pomiarze glukozy i wyniki:
1. na czczo 89
2. po śniadaniu 81
3. po obiedzie 101
4. po kolacji 128

Mam glukometr i mierzę po godzinie po posiłku cukier ale nie wiem
jaka powinna być norma?? Czy te wyniki są bardzozłe? Dzięki za rady.
anetakam0
napisał/a: anetakam0 2008-06-20 08:34
Cukrzyca ciążowa (zwana także cukrzycą ciężarnych) - cukrzyca ta jest spowodowana zaburzeniem gospodarki hormonalnej organizmu podczas ciąży. Zazwyczaj całkowicie ustępuje po porodzie, ale zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w przyszłości. Cukrzyca ciążowa jest groźna nie tylko dla matki ale również dla rozwijającego się płodu. Szczegółowa kontrola poziomu cukru u kobiet ciężarnych, u których wykryta została cukrzyca ciążowa zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań podczas ciąży.
Ta cukrzyca występuje w przebiegu około 2-8 % ciąż. U 30-50 % kobiet, u których stwierdzono cukrzycę ciążową, w ciągu najbliższych 15 lat rozwija się cukrzyca typu 2.

Rozpoznawanie zaburzeń gospodarki węglowodanowej


glikemia przygodna - oznaczona w próbce krwi pobranej o dowolnej porze dnia, niezależnie od pory ostatnio spożytego posiłku

Stężenie glukozy w osoczu:
>=200 mg/dl (11,1 mmol/l)

Interpretacja: rozpoznanie cukrzycy (*), jeśli u chorego występują typowe objawy choroby (wzmożone pragnienie, wielomocz, osłabienie, zmniejszenie masy ciała)



glikemia na czczo - oznaczona w próbce krwi pobranej 8-14 godzin od ostatniego posiłku

Stężenie glukozy w osoczu:


=126 mg/dl (7,0 mmol/l)
Interpretacja: cukrzyca (*)



glikemia w 120. minucie doustnego testu tolerancji glukozy


=200 mg/dl (11,1 mmol/l)
Interpretacja: cukrzyca (*)
(*) Do rozpoznania cukrzycy konieczne jest stwierdzenie dwóch nieprawidłowości lub 2-krotne stwierdzenie jednej z nich; przy oznaczaniu stężenia glukozy we krwi należy uwzględnić ewentualny wpływ czynników niezwiązanych z wykonywaniem badania (pora ostatnio spożytego posiłku, wysiłek fizyczny, pora dnia).

IFG (impaired fasting glucose) - nieprawidłowa glikemia na czczo;
NGT (normal glucose tolerance) - prawidłowa tolerancja glukozy;
IGT (impaired glucose tolerance) - upośledzona tolerancja glukozy


Dieta dla kobiet w ciąży i karmiących piersią:

40–50% węglowodanów (z przewagą węglowodanów złożonych — warzywa, pieczywo, kasze);

30% białka (1,3 g/kg mc.);

20–30% tłuszczów (w równych częściach nasyconych i wielonienasyconych);

ilość kalorii zależna od masy ciała, wzrostu, aktywności fizycznej i wieku;

zapotrzebowanie kaloryczne około 35 kcal na kg należnej masy ciała, czyli 1500–2400 kcal;

u pacjentek z nadwagą zaleca się stosowanie diety niskokalorycznej;

pożywienie powinno zapewniać prawidłowy przyrost masy ciała, czyli średnio 8–12 kg w zależności od wyjściowej masy ciała (od około 7 kg dla BMI> 29,0 kg/m2do 18 kg dla BMI < 19,8 kg/m2);

pożywienie powinno składać się z 3 posiłków głównych i 3 mniejszych; szczególnie ważny jest posiłek spożywany między godz. 22.00 a 22.30, który zabezpiecza ciężarną przed hipoglikemią nocną i głodową ketogenezą.


Troszkę Ci wkleilam ze stronki: http://www.cukrzyca.akcjasos.pl/

Nie pamiętam dokładnych norm ale wiem że http://forum.polki.pl/member.php?u=8927 Andzia jest na bierząco - może napisz do niej na gg - z pewnością pomoże bo jest życzliwa bardzo

mi 1. wynik wyszedł źle ale wystarczyłą dieta (dość uciążliwa jak dla mnie bo 0 słodyczy)

Powodzenia
napisał/a: pawlikagata 2008-06-20 08:47
Dzięki wielkie, ja też już wcinam wg diety, to prawda że bez słodkiego jest ciężko.
napisał/a: nikadomi 2008-07-02 13:08
Hej jesteś jeszcze...

Jeżeli jeszcze czasem tu zaglądasz to ja też mam ten sam problem....

U mnie wyniki najwyższe są zawsze rano po śniadaniu, ale jeżeli nie przekraczają 140 to są w porządku...

Ja po 75g glukozy miałam wynik 162, teraz mam w domu glukometr no i sobie sama sprawdzam na czczo i godzinę po każdym głównym posiłku...
napisał/a: madzia2706 2008-07-07 20:52
Witam kolezanki wlasnie dowiedziałam sie ze mam cukrzyce ciazowa.Strasznie sie wystraszyłam teraz szukam diabetologa.To moja pierwsza ciaza i blizniacza.Po wypiciu 50gr glukozy miałam 185 a w szpitalu naczczo 84 po wypiciu 75 po godzinie 181 a po dwóch godz 204 szok.Halo jest ktoś z podobnym problemem bo zamiast grubnąć to chudne pozdrawiam.
napisał/a: agniesxox 2008-12-03 14:22
to sie jakos objawia?
napisał/a: sandrusia211 2009-01-30 11:43
Witam Was Dziewczyny Ja Tez Miala Cukrzyce W Ciazy ,musialam Miec Diete Do 2000 Kalori Dziennie Ale Na Szczescie Sie Wszystko Dobrze Skonczylo Dawidek Ma Juz Poltora Roczku I Jest Zdrowiutki.mam Jednak Pytanie Do Was Wspolnie Z Mezem Chcemy Miec Kolejne Dziecko Ale Boje Sie Ze Cukier Ponownie Mi Sie Pojawi Miala Juz Tak Ktoras Z Was?????? Jakie Jest Prawdopodobienstwo Ze Bede Miala Cukier W Kolejnej Ciazy???? Prosze Odpiszcie!!!):)