przepis na szarlotke

napisał/a: Koma 2007-11-18 17:27
Wpisuje sie jako pierwsza, mam nadzieje, ze przyda Wam sie moj wyprobowany przepis na szarlotke:

Składniki:
0,5 maki
200g masła kerrygold
1 jajo
150g cukru
1 cukier waniliowy
2-3 łyżki śmietany
½ łyżeczki proszku do pieczenia
starta skórka z 1 cytryny
5-6 jabłek
ok.150 g rodzynek ( może być więcej )
cynamon

Sposób wykonania:
Wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia, cukrem i cukrem waniliowym, dodać masło. Siekać na drobne kawałki dodając jajo i śmietanę. Wyrobić ciasto na jednolitą masę i umieścić w lodówce na 1-2 godziny. 1/3 ciasta zostawiamy w lodówce, resztę rozwałkować i pokryć nim blachę. Ponakłuwać widelcem, żeby nie pęczniało podczas pieczenia. Posypać skórką z cytryny, położyć jabłka pokrojone w kostkę, posypać rodzynkami i cynamonem. Następnie zetrzeć na grubej tarce ciasto z lodówki.
Pieczemy ok. 30 min. w temp. 180-200°C.
Proste w wykonaniu i smaczne. Można użyć także innych owoców.
napisał/a: ~dunia 2007-11-18 17:37
wypróbuję:)wlasnie mam ochote na szrlotkę:)
napisał/a: agness73 2010-05-28 14:56
Mmmm... Na pewno jest pyszna. Kiedyś spróbuję. Podam z lodami jabłkowymi i bitą śmietaną.
fjona
napisał/a: fjona 2010-11-25 09:46
ooo, uwielbiam szarlotkę, szczególnie teraz, jesienią, taką pyszną i cynamonową... ostatnio robiłam z tego przepisu - rewelacja - http://www.klub.dilmah.pl/blog/entry/sezon-na-jabka/
Polecam!
napisał/a: Janka40 2011-10-21 10:43
ja zawsze robię jeden i ten sam sprawdzony przepis na szarlotkę z kruszonką i bezą. Prosty, szybki i pyszny
napisał/a: Eiger 2012-01-16 22:15
jabłka górą, jabłeczniki, szarlotki sa najlepsze na ciepło i na zimno http://jablecznik.com.pl uwielbiam
napisał/a: kuchareczka 2012-04-26 18:00
Nie wiem jak Wy ale ja już nie mogę doczekać się świeżych jabłuszek wtedy szarlotki mają dopiero smak
napisał/a: trycja13 2012-06-14 14:02
uwielbiam szarlotki! sa przepyszne tylko niestety idą w tyłek;p
napisał/a: Hart1 2012-09-05 18:55
ja tam wszelkie przepisy biorę zawsze z książki kucharskiej. Niby mądrości przekazywane bezpośrednio między ludźmi są cenniejsze ale sporo się nauczyłem po prostu z książki więc jestem zadowolony ;d
napisał/a: 0sweetness0 2012-09-13 10:58
Mmm szarlotka coś pysznego :) Jednak ja robię chyba inną niż wszyscy i wychodzi naprawdę pysznie. Wystarczy zroibć zwykłe ciasto jakbyście robiły normalną szrlotkę potem rozdzielić je na pół włożyć do siatek i zamrozić. Potem pierwsze zamrożone zetrzeć na dużych oczkach i wysypać na blache ,na to jabłka lub jakiś przecier lub mus jabłkowy z brzoskwiniam i zetrzec drugą część ciasta i zasypać tymi wiórkami górę i do piekarnika :) wychodzi pyszne i króchutkie a najlepiej z lodami z cynamonem i bitą śmietana i oczywiście na ciepło ! :)

________
Kuchnia - Odkrywaj i zbieraj swoje inspiracje z Stylowi.pl
marinetta
napisał/a: marinetta 2012-09-15 14:05
Uwielbiam szarlotkę ! Bardzo chętnie wypróbuję :)
napisał/a: AnnaRosiak 2013-05-27 00:04
A dodawałyście kiedyś żurawinę do sernika? Jeśli nie, to koniecznie wypróbujcie ten przepis: http://apetycznie.pl/ciasta/sernik-z-jablkami-i-zurawina/ Nie jest to tradycyjna szarlotka, ale za to mega pyszna :)