Konkurs Dobre nawyki - pytanie 3

Redakcja
napisał/a: Redakcja 2013-04-12 09:05
Dbasz o to, by twoje dziecko wiedziało co jest dobre, a z czego lepiej zrezygnować? Podziel się z nami swoją wiedzą, jak to robić i zgarnij super nagrody!

[CENTER]
fot. Serwis prasowy Danone[/CENTER]

Chcesz, aby twój maluch wyrósł na świadomego, kulturalnego i szanującego innych człowieka? Pamiętaj, że wpajanie tego typu zasad nie ma żadnych ograniczeń wiekowych! A może już odnalazłaś skuteczną metodę uczenia dziecka, jak być dobrym człowiekiem, który nie tylko jest szczęśliwy, ale i zdrowy? Bo przecież zdrowe nawyki żywieniowe (np. jedzenie 1 jogurtu dziennie) mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie! Jeśli tak, podziel się z nami tą wiedzą i zgarnij super nagrody ufundowane przez markę Danone!

I jeszcze kolejna niespodzianka... Na podstawie Waszych odpowiedzi powstanie poradnik "Dobre nawyki - sekretne triki polskich mam" wydany przez Danone! A więc - do dzieła!


Zasady konkursu
Od 8 kwietnia do 24 kwietnia - czyli przez cały okres trwania konkursu - publikujemy pytania konkursowe, na które możesz udzielać odpowiedzi
korzystając z naszego forum.

Ale uwaga! Na odpowiedzi na pytanie czekamy tylko dwa dni. Dlaczego? Bowiem co dwa dni (począwszy od 8 kwietnia) pytania te będą zmieniane - tak, aby przez cały okres trwania konkursu (czyli 14 dni) wspólnie uzbierać listę najlepszych, sprawdzonych przez Was porad, które nauczą maluchów dobrych nawyków na całe życie!

[CENTER][/CENTER]

Zadanie konkursowe nr 3

Jesteśmy ciekawi, jak przekonujecie dzieci do higieny osobistej (np. mycia
rąk, ząbków, zmieniania stroju po WFie itd.)?


Na odpowiedzi czekamy do 14.04.2013 r. do godz. 23:59

Nagrody w konkursie

Nagrodami w konkursie jest 21 zestawów nagród, w skład których wchodzą:
- Green Science Energia Słoneczna - zabawka, która pozwala zbudować miniaturowe modele pieca słonecznego i słoneczny podgrzewacz wody, odkrywając energię na nowo!
- Recykling Papieru Czerpanego - uczy, jak wykorzystać makulaturę do własnoręcznego stworzenia artystycznego papieru czerpanego, bo eksperymentowanie z różnymi materiałami to świetna zabawa!
- Unikalna Tablica Edukacyjna na lodówkę pozwalającą uczyć dziecko dobrych nawyków, wraz z markerem suchościeralnym


[CENTER][/CENTER]

Przed przystąpieniem do konkursu zapoznaj się z regulaminem.
Konkurs trwa od 08.04.2013 - 22.04.2013.
Wyniki zostaną ogłoszone do 30.04.2013.


[CENTER][/CENTER]
napisał/a: Monic90 2013-04-12 10:45
Higiena osobista to podstawa, a więc zasady jej przestrzegania powinny być wpajane młodemu człowiekowi jak najwcześniej. Wystarczy użyć argumentu, że gdy nie myjemy zębów nieprzyjemnie pachnie nam z buzi, tak samo jest w przypadku nie mycia głowy, ciała, czy nie zmieniania stroju po wf-ie.
napisał/a: 19790411 2013-04-12 10:47
Jak przy poprzednich pytaniach - także i tu uważam, że rodzice powinni dawać dobry przykład swoim dzieciom. Powinni też tłumaczyć pociechom do czego służy prysznic, woda, dlaczego należy myć zęby (tu polecam bajki typu "Było sobie życie", w dostępny dla dzieci sposób pokazują, bo się dzieje w naszym organizmie w przypadku zakażenia, skaleczenia, ubytków w zębach itp.).
Często córka pomaga mi rozwieszać i zdejmować z suszarki pranie. Zwracam wtedy jej uwagę na zapach, wygląd itp. i podkreślam, ze po w-f ubranka już tak ładnie nie pachną i nie wyglądają tak czysto.
napisał/a: jolenka1312 2013-04-12 11:39
Gdy córeczka się pobrudzi często jej pokazuję rączki mówiąc że są brudne, "pe" i lala czy misio nie będą się chciałby bawić z nią, gdy to zrozumiała i pobrudzi rączki woła mnie i krzyczy "myju, myju".
Z przekonaniem do mycia ząbków było gorzej, ale gdy pasta ma przyjemny owocowy smak i szczoteczka robi "szoru szoru" córeczka polubiła mycie ząbków. Sama nawet sięga po szczoteczkę i pozwalam jej myć samej. Samodzielność i chwalenie dziecka pozwala osiągnąć dobre rezultaty w nauce higieny.
napisał/a: 79magda 2013-04-12 12:36
Ponieważ ja sama, czyli mama, jestem lekko zwichrowana na punkcie czystości i higieny, moja Córcia po prostu nie ma wyjścia ;)
Wie doskonale, że prysznic jest świetną zabawą, połączoną z poznawaniem królestwa zapachów, kolorów, robieniem baniek itp. Ząbki bardzo często myjemy razem, a gdy czasem ma lenia, pomagam i opowiadam zmyślone na poczekaniu historyjki o królewnach z czarnymi zębami... Wiem, wiem, straszna jestem :D
Zmieniania stroju po gimnastyce Córcia pilnuje sama i to Ona o tym przypomina - mam wrażenie, że chodzi również o to, że na każdej koszulce czeka inne zwierzątko, które też pragnie poćwiczyć ;)
A tak zupełnie serio, myślę, że akurat dbanie o higienę, zdrowie i czystość to lustrzane odbicie dorosłych w oczach dzieci. Mycie rąk po wejściu do domu? Naturalnie. Przed posiłkiem? Naturalnie. Mycie buzi i zębów po posiłku? Skoro wszyscy domownicy to robią, dziecko też. Po prostu :)
... No przecież każdy lubi ładnie pachnieć i wyglądać świeżo, prawda?!
amelia171
napisał/a: amelia171 2013-04-12 12:38
Jako rodzic staram się dawać odpowiedni przykład mojemu synkowi i bardzo dużo poświęcam czasu na rozmowę oraz tłumaczenie. Bardzo często muszę powtarzać synkowi aby mył rączki przed jedzonkiem, poza zabawie z pieskiem ponieważ na brudnych rączkach są malutkie "stworki" które przeszkadzają. Nawet przy myciu ząbków Adaś pyta się czy nie ma storków a ja śmiechem mówię że chyba jeszcze są i kilka z nich rozłożyło sobie leżaczki i odpoczywa a mój synek szoruje ząbki dalej. Po kąpieli mówię mu komplementy że ślicznie pachnie i widać, że jest zadowolony. Mój mąż jest alergikiem więc we dwóch używają szamponu rumiankowego czyli młodszy naśladuję Tatę i widać, że to działa. Przede wszystkim jesteśmy autorytetem dla dzieci.
agibee
napisał/a: agibee 2013-04-12 13:14
Tutaj przede wszystkim ciągłe powtarzanie tych samych czynności utrwala pewne nawyki...
U naszej córki poranna toaleta i wieczorna kąpiel codziennie odbywa się o tej samej porze. Ta systematyczność na pewno sprawiła,że mycie traktuje jako rzecz naturalną. Poza tym kąpiel kojarzy się jej z pewną formą zabawy chociażby przez zabawki kąpielowe... i wariactwa z tatą :)
Zanim wyrosły Mai zęby przemywałam jej dziąsła gazikiem nawilżonym wodą. Dzięki temu przyzwyczaiła się do tego,że o jamę ustną należy dbać. Przywykła też do tego,że po powrocie ze spaceru albo przed przystąpieniem do jakiegokolwiek posiłku i po jego skończeniu zawsze idziemy umyć rączki. Muszę przyznać ,że duma mnie rozpiera jak przychodzi sama do mnie żeby mi pokazać ,że ma brudne ręce :) Oprócz tego angażujemy Maję w drobne prace domowe. Ma dopiero 17-miesięcy a pomaga nam posprzątać swój pokój, opróżnić zmywarkę (z naszą pomocą oczywiście) albo wyrzucić chociażby papierek do śmietnika jak ją oto poprosimy :)
Myślę,że konsekwencja, cierpliwość, systematyczność i dobry przykład płynący z naszej strony utrwali u naszych dzieci dobre nawyki :)
napisał/a: bea79 2013-04-12 15:28
pisałam o tym już we wczorajszej odpowiedzi ale w tej raz jeszcze to powtórze bo temat adekwatny!!

Moje sposoby, aby zachęcić synka do mycia zębów i innych ważnych rzeczy:

- kupiłam drugą szczoteczkę dla ulubionego misia synka – niech wraz z misiem synek uczy się systematyczności…

- śpiewamy różne piosenki tematyczne, np..'’szczotka pasta, kubek zimna woda…''

-podczas mycia zębów puszczam synkowi jego ulubioną piosenkę...- aby czas ten kojarzył mu się pozytywnie i miło.

- stworzyłam synkowi ekwipunek czyścioszka, – aby z czynności higienicznych zrobić atrakcyjną zabawę ( pieniący się płyn do mycia rąk i gumowe kolorowe zabawki). Papier toaletowy we wzorki, wygodna nakładka na sedes, kolorowe pudełko z atrakcyjnym dozownikiem do chusteczek nawilżających.
napisał/a: mic009 2013-04-12 19:01
Moje sposoby jak nauczyć dziecko czystości są następujące :
Nauka przez zabawę . Mycie ząbków i czesanie włosków odbywa się w muzycznej atmosferze
Oto nasza ulubiona piosenka
„Kiedy rączki czyste całe,
Świeży oddech, ząbki białe,
Włosy często szczotkę widzą,
Wtedy dzieci się nie wstydzą,
Bo wystarczy raz zobaczyć,
By już wiedzieć, co to znaczy,
Że to mądre dzieci, schludne
A nie chodzą nigdy brudne.
Tak śpiewają, klaszczą, piszczą
Czyści są, że aż się błyszczą :)
Często wspólnie myjemy rączki ,buzię ,czyścimy zęby ponieważ przykład idzie z góry .
Dużo opowiadam o higienie jaka jest ważna . Istotną kwestią są też paznocie , ważne by były wypielęgnowane,obcinane regularnie .Miałam problem ponieważ moje dziecko wkladało paluszki do buzi . Poradziłam sobie z tym problemem raz na zawsze malując dziecku paznokcie lakierem gorzkim ,który kupiłam w aptece .
bluangel
napisał/a: bluangel 2013-04-12 20:56
By wypracować nawyki higieniczne u dziecka potrzebna jest przede wszystkim systematyczność.
Sygnałem że dana czynność jest ważna , jest samo wykonywanie jej przez nas rodziców .
Jeżeli dziecko coś brudnego bierze do buzi ja je ostrzegam głosem stanowczym ,nigdy krzykiem by nie budzić w nim lęku.
Zachęcam dziecko do mycia nie tylko rączek ale i całego ciała .Mówię mu że jesli będzie się mył to będzie zdrowszy i ładniejszy .
Moje dziecko ma swoje przybory toaletowe ,sam sobie je wybierał . Kolorowa szczoteczka do zębów z dinozaurem ,grzebyk ,kubeczek i swoje magiczne ręczniczki z bohaterami z bajek . Mozliwość wyboru spowodowala że dużo szybciej zapamiętał że każdy powinien używać swojego ręcznika, szczoteczki do zębów (w mojej rodzinie każdy domownik ma swoje przybory toaletowe w innym kolorze)
Poranną jak i wieczorną toaletę odbywa moje dziecko o jednakowej porze ,regularność sprzyja utrwaleniu i dziecko wyczuwa że czynności które wykonuje są ważne.
Kiedy wychodzimy na spacer zabieram ze sobą pachnące chusteczki nawilżające ,zapach sprawia że moje dzieckojak się wybrudzi chętnie po nie siega.
Pilnuję aby codziennie miało ubrane świeże ubranka i bieliznę .
Kiedy się buntuje ,daję mu powąchać ubranka i tłumaczę że mimo że nie są brudne to brzydko pachną i trzeba je zmienić na świeże .
Na każdym kroku pokazuję mu że higiena jest bardzo ważna . Wspólnie pierzemy nawet pluszaki by uświadomić że i one także jak i my muszą być czyste .
Cikitusia
napisał/a: Cikitusia 2013-04-12 21:57
Z myciem nie ma chyba problemu, bo istnieją teraz takie "cuda techniki", którym można zachęcić i zaciekawić dziecko. Poza standardowymi zabawkami do wanny, na rynku można spotkać wiele innych zabawek takie jak kredki wodne, puzzle do wanny czy inne. Dodatkowo piękny zapach wody i spora ilość piany jest w stanie zachęcić do kąpieli.
Gorzej sprawa wygląda z myciem zębów, jednak tutaj też poza zwykłym nakłanianiem można użyć wielu rynkowych nowości czy to elektrycznej szczoteczki, czy to gry dla dzieci (krokodyla dzięki któremu dziecko może stać się dentystą) czy też ulubioną colową pastą.
napisał/a: justynaXsanko 2013-04-12 23:55
Podobnie jak przy wcześniejszych odpowiedziach uważam ,ze dziecko jest tak dokładnym obserwatorem i naśladuje dorosłych,że to my musimy mu pokazać jak dbać o higienę i tak robić aby dziecko nabrało przekonania,że tak jest dobrze.
Ważne też aby dziecko chwalić , maluchom bić brawko i wołać "hurra" , pochwały lubi każdy, a to zaowocuje,że maluch będzie chciał powtarzać tą czynność.
- mycie ząbków: jak członkowie rodziny myją to i maluszek jest skory do mycia, nieraz bawimy się przy myciu np. muszę udawać ,że szczoteczka to samolot który ląduje w buzi, albo szczoteczka szaleje w buzi i tańczy ai i nieraz musimy "gonić robaki" między ząbkami.
Tu też pomagają wspólne zakupy szczoteczki, pasty czy specjalnego ręczniczka.
- mycie głowy : tu nam się bardzo sprawdziła taka nakładka na głowę jak "rondo kapelusza" która ułatwiała płukanie włosów aby woda nie leciała do oczu. Kiedy mówiłam,że zakładamy magiczny kapelusz córka bez problemu pozwalała płukać włosy.