Konkurs Dobre nawyki - pytanie 1

Redakcja
napisał/a: Redakcja 2013-04-08 12:38
Dbasz o to, by twoje dziecko wiedziało co jest dobre, a z czego lepiej zrezygnować? Podziel się z nami swoją wiedzą, jak to robić i zgarnij super nagrody!

[CENTER]
fot. Serwis prasowy Danone[/CENTER]

Chcesz, aby twój maluch wyrósł na świadomego, kulturalnego i szanującego innych człowieka? Pamiętaj, że wpajanie tego typu zasad nie ma żadnych ograniczeń wiekowych! A może już odnalazłaś skuteczną metodę uczenia dziecka, jak być dobrym człowiekiem, który nie tylko jest szczęśliwy, ale i zdrowy? Bo przecież zdrowe nawyki żywieniowe (np. jedzenie 1 jogurtu dziennie) mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie! Jeśli tak, podziel się z nami tą wiedzą i zgarnij super nagrody ufundowane przez markę Danone!

I jeszcze kolejna niespodzianka... Na podstawie Waszych odpowiedzi powstanie poradnik "Dobre nawyki - sekretne triki polskich mam" wydany przez Danone! A więc - do dzieła!


Zasady konkursu
Od 8 kwietnia do 24 kwietnia - czyli przez cały okres trwania konkursu - publikujemy pytania konkursowe, na które możesz udzielać odpowiedzi
korzystając z naszego forum.

Ale uwaga! Na odpowiedzi na pytanie czekamy tylko dwa dni. Dlaczego? Bowiem co dwa dni (począwszy od 8 kwietnia) pytania te będą zmieniane - tak, aby przez cały okres trwania konkursu (czyli 14 dni) wspólnie uzbierać listę najlepszych, sprawdzonych przez Was porad, które nauczą maluchów dobrych nawyków na całe życie!

[CENTER][/CENTER]

Zadanie konkursowe nr 1

Drogie mamy, podzielcie się z nami swoimi sekretnymi sposobami na przekonanie dziecka do prawidłowych nawyków żywieniowych (np. picia wody, jedzenia świeżych warzyw i owoców itd.)


Na odpowiedzi czekamy do 10.04.2013 r.

Nagrody w konkursie

Nagrodami w konkursie jest 21 zestawów nagród, w skład których wchodzą:
- Green Science Energia Słoneczna - zabawka, która pozwala zbudować miniaturowe modele pieca słonecznego i słoneczny podgrzewacz wody, odkrywając energię na nowo!
- Recykling Papieru Czerpanego - uczy, jak wykorzystać makulaturę do własnoręcznego stworzenia artystycznego papieru czerpanego, bo eksperymentowanie z różnymi materiałami to świetna zabawa!
- Unikalna Tablica Edukacyjna na lodówkę pozwalającą uczyć dziecko dobrych nawyków, wraz z markerem suchościeralnym


[CENTER][/CENTER]

Przed przystąpieniem do konkursu zapoznaj się z regulaminem.
Konkurs trwa od 08.04.2013 - 22.04.2013.
Wyniki zostaną ogłoszone do 30.04.2013.


[CENTER][/CENTER]
napisał/a: INTA 2013-04-08 12:52
1."Przykład idzie z góry"- rodzice są wzorem do naśladowania, więc jeśli dziecko widzi ,że jemy owoce, warzywa, pijemy wodę to też będzie to robić.
2. Podawać dziecku posiłki w ciekawy, oryginalny sposób np: kolorowe sałatki, zrobić stworka na talerzu z owoców.
3. Przygotowywać takie zdrowe dania razem z dzieckiem. takie robione jedzonko, zawsze dziecku lepiej smakuje.
4.Nieraz na spacerku pytam malucha, co dziś kupimy na podwieczorek. jak prosi o jabłko to kupujemy jabłuszka( nawet jeśli owoce są w domku). taki wspólny zakup lepiej potem smakuje.
5. Podawanie codziennie to wyrabia nawyk i przyzwyczaja dziecko,że to jest dobre i tak powinno być.
6. Rozmowa, tłumaczenie i opowiadanie o witaminkach,o potrzebach organizmu np. żeby ząbki były zdrowe, żeby mieć siłę na zabawę.
agibee
napisał/a: agibee 2013-04-08 13:33
U nas odżywianie wygląda następująco :

- posiłki zjadamy razem w pogodnej atmosferze :)
- nie opuszczamy żadnych posiłków
- nie poganiamy! każdy z nas je swoim tempem
- potrawy są zróżnicowane i podawane o stałej porze dnia
- staram się aby każde danie wyglądało estetycznie; dzięki temu córcia z zaciekawieniem próbuje nowych smaków
- przyzwyczaiłam córkę do smaku czystej wody, która najlepiej zaspokaja pragnienie i nie dostarcza zbędnych kalorii
- owoce i warzywa są Jej bardzo dobrze znane
- nie dosalam i nie dosładzam nadmiernie posiłków
- zapewniamy Mai codzienną dawkę ruchu na świeżym powietrzu (oczywiście jak pogoda na to pozwala)

Warto tutaj przytoczyć pewne przysłowie : „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Także tego się trzymamy !!! :)
napisał/a: jolenka1312 2013-04-08 13:58
Dobrym nawykiem żywieniowym jest otorzenie przed dzieckiem gamy smaków warzyw i owoców codziennie. My z córeczką mamy swoje wspólne zabawy jeśli chodzi o wrzywny i owocowy pyszny świat:
ZABAWA W PODKRADANIE
Od kiedy córeczka obserwuje mój talerz zaczęłam wkładać do niego więcej różnorodnych warzyw i pozwalałam je podkradać i jeść, skoro mamie smakowało to jej też, ta zasada sprawdza się również gdy córeczka je, dzieli się ze mną swoimi smakołykami w miseczce i widząc że zjadam to czym mnie poczęstowała więc i ona chętnie zjada wszystko, wzorzec jest dla dziecka najważniejszy
ZABAWA W KUCHARZA
Często przed posiłkiem wykładam warzywa, owoce, jogurt naturalny, ryż brązowy, kasze itd. i pozwalam córeczce dokonać wyboru co będzie jadła, uczy się przy tym które produkty są wartościowe, wybiera smaki, eksperymentuje i uczestniczy w ich przygotowywaniu, nauka zdrowych zasad żywienia i zabawa idą w parze.
ZABAWA: TĘCZA NA STOLE
Każdy posiłek serwuję córeczce w innym kolorze, np.: śniadanie na żółto - kasza kukurydziana z bananem, drugie śniadanie na różowo - budyń malinowy, obiad na zielono- brokuł z zielonym makaronem, kolacja na biało: kaszka manna na mleku. Pomysłowość nieograniczona a smaki na bogato.
napisał/a: jolenka1312 2013-04-08 13:58
Dobrym nawykiem żywieniowym jest otworzenie przed dzieckiem gamy smaków warzyw i owoców codziennie. My z córeczką mamy swoje wspólne zabawy jeśli chodzi o warzywny i owocowy pyszny świat:
ZABAWA W PODKRADANIE
Od kiedy córeczka obserwuje mój talerz zaczęłam wkładać do niego więcej różnorodnych warzyw i pozwalałam je podkradać i jeść, skoro mamie smakowało to jej też, ta zasada sprawdza się również gdy córeczka je, dzieli się ze mną swoimi smakołykami w miseczce i widząc że zjadam to czym mnie poczęstowała więc i ona chętnie zjada wszystko, wzorzec jest dla dziecka najważniejszy
ZABAWA W KUCHARZA
Często przed posiłkiem wykładam warzywa, owoce, jogurt naturalny, ryż brązowy, kasze itd. i pozwalam córeczce dokonać wyboru co będzie jadła, uczy się przy tym które produkty są wartościowe, wybiera smaki, eksperymentuje i uczestniczy w ich przygotowywaniu, nauka zdrowych zasad żywienia i zabawa idą w parze.
ZABAWA: TĘCZA NA STOLE
Każdy posiłek serwuję córeczce w innym kolorze, np.: śniadanie na żółto - kasza kukurydziana z bananem, drugie śniadanie na różowo - budyń malinowy, obiad na zielono- brokuł z zielonym makaronem, kolacja na biało: kaszka manna na mleku. Pomysłowość nieograniczona a smaki na bogato.
Cikitusia
napisał/a: Cikitusia 2013-04-08 14:05
Uważam, że aby dziecko odżywiało się zdrowo należy je od małego przyzwyczajać do takich produktów. Nie należy iść na łatwiznę typu słoiczki, lecz pokusić się o wyhodowanie własnych warzyw czy owoców i później z nich przygotowywać zdrowe posiłki. Dodatkowo dziecko widząc, że rodzice również zdrowo się odżywiają z pewnością chętniej będzie sięgało po zdrowsze i wartościowsze produkty gdyż od małego będzie obserwować swoich rodziców, a jak wiemy często dzieci powielają schematy rodziców czyli te które wynoszą z domu.
napisał/a: miszel17 2013-04-08 14:54
Mam świadomość że nawyki żywieniowe wynosimy z dzieciństwa.
Regularnie spożywamy posiłki śniadanie ,obiad ,podwieczorek ,kolację .Jedzenie to czysta przyjemność .W moim domu celebruje się posiłki.Jemy powoli bez pośpiechu z całą rodziną .Urozmajcam jedzenie podając je estetycznie .Bawię się kolorami ,na talerzu musi być zdrowo ,barwnie i ciekawie ,wówczas moje pociechy chętnie po nie sięgają .Przecież większość dzieci to wrokowcy .
W naszym domu nie pija się gazowanych napojów i sztucznych soków . Kupilam sokownik i wspólnie z dzieciaczkami wyciskamy z owoców i warzyw pełnowartościowe soki .
Dzieci chętnie je piją bo wiedzą że są zdrowe .
napisał/a: miszel17 2013-04-08 15:07
Mam świadomość że nawyki żywieniowe wynosimy z dzieciństwa.
Regularnie spożywamy posiłki śniadanie ,obiad ,podwieczorek ,kolację .Jedzenie to czysta przyjemność .W moim domu celebruje się posiłki.Jemy powoli bez pośpiechu z całą rodziną .Urozmajcam jedzenie podając je estetycznie .Bawię się kolorami ,na talerzu musi być zdrowo ,barwnie i ciekawie ,wówczas moje pociechy chętnie po nie sięgają .Przecież większość dzieci to wrokowcy .
W naszym domu nie pija się gazowanych napojów i sztucznych soków . Kupilam sokownik i wspólnie z dzieciaczkami wyciskamy z owoców i warzyw pełnowartościowe soki .
Dzieci chętnie je piją bo wiedzą że są zdrowe .
bluangel
napisał/a: bluangel 2013-04-08 17:30
Od maleńkości staram się dziecku wpajać racjonalne odżywianie się które polega na dobieraniu i komponowaniu posiłków tak by dostarczały organizmowi wszystkich składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju .Nie jest to jednak latwe ale wykonalne :)
Z moim niejadkiem poradzilam sobie nastepująco :
Nie zmuszam go do jedzenia ,podstawą dobrego odżywiania jest spokój i miła atmosfera w domu i co ważne przy stole .
Urozmajcam dania ,mieszam potrawy . Na naszym stole królują owoce i warzywa .
To moje dziecko decyduje czy do obiadu zje surówkę z ogórka ,buraczka czy marchewki .Taka możliwość wyboru sprawia że mój maluch jest zobowiązany do zjedzenia obiadku .
Nakładam mniejsze porcje i staram się by na talerzu nie wiało nudą:) mojemu synkowi łatwiej jest zjeść mniejszą porcję . Po posiłku chwalę go i wówczas rośnie jego poczucie wartości .
Bezpośrednio przed śniadaniem ,obiadem i kolacją nie podaję nic do picia . Ponieważ zauwazyłam że gdy mój malec się opije to ma problem z apetytem.
Ograniczam podjadanie pomiędzy posiłkami ,pozwalam jednak na mały deser którym jest jogurt Danon lub owoc .
napisał/a: Monic90 2013-04-08 20:46
Aby zachęcić dziecko do jedzenia zdrowych rzeczy, czyli warzyw, owoców, jogurtów itp. wystarczy uświadomić dziecko, co będzie się działo, gdy zamiast tego będzie ono jadło np. zbyt dużo czekolady czy słodyczy. Perfekcyjnie działa przegląd uzębienia przed lustrem i uświadomienie małemu człowiekowi, iż złe nawyki żywieniowe mogą skończyć się niepotrzebną wizytą u dentysty :). Przeważnie działa:).
napisał/a: AgataPor 2013-04-08 21:07
Posiłki dla moje rodziny to priorytet. Chodząc na zakupy zabieram synka. Wspólnie wybieramy warzywa, pakujemy żytnie bułki. W domu w przygotowaniu śniadania i kolacji bardzo często bierze udział syn, oczywiście najpierw idziemy myć ręce. Ja kroję chleb lub bułki, a syn smaruje go "swoim" drewnianym nożem, nakłada wędlinę, warzywa lub ser. Bardzo częstym gościem przy naszym stole na śniadanie jest mleko z płatkami i musli. Na obiad podaje wartościową zupkę i na drugie kasza, ryż makaron lub ziemniaki z drobiem lub ryba. Oczywiście każdy posiłek musi być kolorowy by zachęcić do zjedzenia. Mój syn pije wyłącznie wodę i raz dziennie sok. Dietę uzupełniamy o jogurty, najlepiej naturalny z mrożonymi lub świeżymi owocami, albo jogurt owocowy DANONE. Przy takiej pogodzie jak teraz mamy, gdzie z ogródka trudno wyhodować już coś, bardzo chętnie sięgamy po kiełkownicę. Syn sieje nasionka, podlewa, a później z ochotą zrywa i posypuje kanapki lub dodaje do potraw kiełki. Ważne są także dobre nawyki w podjadaniu-zamiast ciastek i chipsów my jemy rodzynki, pestki słonecznika i dynia. A największą furorę robią paluszki marchewkowe i chipsy jabłkowe. Gorąco polecam:)
napisał/a: justynaXsanko 2013-04-09 09:19
Jestem szczęściarą bo moja córka uwielbia owoce ,warzywa i mleczne dania. Potrafi sama się upomnieć o jabłko, surową marchewkę, uwielbia na przykład jeść same liście sałaty, czy nalać sobie szklankę mleka do picia. a jak to się stało to sama nie wiem:rolleyes:
Od samego dzieciństwa, w naszym domu zawsze było dużo owoców i my rodzice chętnie je jemy , więc pewnie z obserwacji i sama też do nich ciągnie.
Często też robiliśmy razem zakupy, więc sama wybierała jakieś owoce, czy warzywa.
Dużą frajdę sprawiało córce zbieranie samej jakiś owoców np poziomek, czy truskawek u babci na ogrodzie. Jak sama uzbierała to i chyba potem lepiej smakowały.
Nieraz rozmawialiśmy też o zdrowiu, witaminach potrzebnych aby wyrosła na silną, zdrowa dziewczynę. Potem zjadając nieraz jakiś owoc pytała jaka tam jest witamina?
Jak razem z dzieckiem przygotowuje się jedzonko, to też chyba bardziej to smakuje maluchom.
Dla nas rodziców też jest istotne aby w miarę możliwości posiłki były o tej samej porze dnia, najlepiej jak zjadamy je razem i bez pośpiechu!