"Tysiąc wspaniałych słońc", czyli książki o kobietach w świecie islamu.

stazzja
napisał/a: stazzja 2012-11-20 15:20
Dziewczyny, zapewne niejeden raz, podczas wizyty w bibliotece, widziałyście całe półki zajęte przez książki o wiele mówiących, ale i przerażających tytułach: "Spalona żywcem", "Pogrzebana", "Niewierna", "Okaleczona" itd., itp. Czytałam wiele z nich, większość nie należy do tzw. wysokiej literatury, ale niesie bardzo ważne treści. Przedstawia prawdziwe, nie fikcyjne, bohaterki, które walczyły, walczą o swoje życie, prawo do szczęścia. Słowo "bohaterki" jest tu jak najbardziej na miejscu, gdyż nie lada męstwem, odwagą, trzeba się wykazać, by wyrazić sprzeciw wobec srogich reguł islamu czy tradycji danej społeczności. Przeciętna Polka może samodzielnie wychodzić do szkoły, pracy, ma szansę studiować, a męża często trzyma pod pantoflem ;) To dla nas oczywiste, że wszystkie te "przywileje" należą do najbardziej podstawowych praw człowieka. Praw, które kobietom na świecie są zbyt często odbierane. I tu przechodzę do sedna - polecam, ogromnie polecam, książkę "Tysiąc wspaniałych słońc", którą napisał Khaled Hosseini, Amerykanin afgańskiego pochodzenia. Będziecie wzruszać się, oburzać, płakać, "nie przejdziecie wobec niej obojętnie". To historia dwóch kobiet, którym przyszło żyć w Afganistanie pod rządami talibów, w Afganistanie ogarniętym wojną i nienawiścią do kobiet. "Tak jak igła kompasu zawsze wskazuje północ, tak oskarżycielski palec mężczyzny zawsze znajdzie kobietę. Zawsze" - twierdzi matka jednej z głównych bohaterek. Czy jej słowa znajdą potwierdzenie w życiu córki? Sięgnijcie po książkę i przekonajcie się :)

Z utworów o podobnej tematyce polecam "Uwięzioną w Teheranie", "Niewierną córkę" i stary sprawdzony "Kwiat pustyni".

A Wy, możecie mi coś polecić? Z gatunku powieści o kobietach, które cierpiały i dlatego przetrwały?
koniczynka4
napisał/a: koniczynka4 2012-11-20 20:03
Też czytam tego typu książki, jak większość kobiet chyba. Ja polecałabym właśnie "Niewierną córkę". Wstrząsająca jest. Główna bohaterka pochodzi z Pakistanu, ale mieszka w Anglii. W żaden sposób nie chroni jej to jednak przed agresją ze strony ojca, włącznie z wykorzystywaniem seksualnym, zamykaniem w piwnicy na kilka dni, bo dlaczego by nie zamknąć wyrodnej córki? Dlaczego wyrodnej - nie wiadomo, bo jest dzieckiem idealnym. Polecam, książka oparta na faktach z happy endem.
chmielka
napisał/a: chmielka 2012-11-21 16:02
Ja słyszałam, że furorę robi cała seria książek Tanyi Valko. "Arabska żona", "Arabska córka" i "Arabska krew". Te tytuły, i niemal identyczne okładki wszystkich "dzieł", są odrobinę zabawne, jakoś nie mogę się do nich przekonać. Rekordy popularności jednak te książki biją, więc może coś w sobie mają. Sama autorka też wygląda interesująco - teraz mieszka w Arabii Saudyjskiej, wcześniej w Libii, ma doświadczenie w dyplomacji w krajach arabskich, więc pewnie realia oddaje dobrze. Boję się tylko, że to jakieś głupie romanse. Jeśli któraś z Was czytała te książki, napiszcie, jakie macie wrażenia.
Italianka
napisał/a: Italianka 2016-05-18 15:21
To jest bardzo ciekawy i trudny temat, ale jeśli chodzi o książki, które warto przeczytać, opowiadające o tym, jak żyją kobiety w islamskim świecie proponuję sięgnąć po książkę Cay Garci Za drzwiami pałacu. Autorka ujawnia, jak wygląda prawdziwe życie saudyjskiej księżniczki.
napisał/a: anjabro 2016-05-23 13:02
Słyszałam wiele o tej książce, fascynuje mnie kultura arabska, dlatego na pewno przeczytam.