Konkurs - Bezpieczna jazda

Redakcja
napisał/a: Redakcja 2012-03-07 15:48
Zbliża się wiosna, a wraz z nią weekendowe wyjazdy, majówka i liczne wycieczki. Chcemy, by były bezpieczne. Jednym z elementów, który z pewnością nam w tym pomoże jest nowoczesna nawigacja, która nie tylko bezbłędnie poprowadzi nas do celu, ale także zwiększy bezpieczeństwo naszej podróży, zwalniając nas z obowiązku czytania mapy czy ręcznego wpisywania poleceń i umożliwiając rozmowę telefoniczną, bez konieczności trzymania słuchawki w ręku.

Konkurs zakończony!

Nagrody otrzymują:
mufl27
toewa
lulu250
OlkaG87
burcon

Gratulacje!


Aby wygrać 1 z 5 nawigacji TomTom, dzięki której podróż staje się łatwiejsza i bardziej bezpieczna weź udział w konkursie i napisz 10 porad dotyczących bezpiecznej podróży samochodem?



Więcej o nagrodzie - nawigacji TomTom przeczytasz tutaj>>>

[CENTER][/CENTER]


Konkurs trwa od 07.03.2012 do 21.03.2012

Przed przystąpieniem do konkursu przeczytaj regulamin!!
[CENTER][/CENTER]
patiska
napisał/a: patiska 2012-03-07 18:44
10 porad dotyczących bezpiecznej podróży samochodem

więc zacznę JA jako pierwsza pisac
bo trochę chcę Wam napisac
moje porady a raczej przykazania
które mam Wam do pokazania
1- nigdy nie prowadz po pijanemu
bo mozesz zrobic krzywdę innemu
2- czy nad morze czy zwiedzasz lasy
pamiętaj zawsze zapinaj pasy
3-oczy mnie zawsze szeroko otwarte
tak jakbyś pełnił warte
4-w czasie jazdy przez telefon nie rozmawiaj
tylko przez słuchawkę się umawiaj
5- i nie mniej wazne gdy dzieci wieziesz nawet i do Ełka
to zawsze w fotelikach lub nosidełkach
6-i w czasie jazdy nie dawaj nic im do picia
bo mogą nie dożyc do dorosłego życia
7-nie kręć się , nie odwarcaj, nie rozpraszaj
bo to tylko sytuację pogarsza
8-nie szarżuj, i się nie popisuj jak kierujesz
bo to na dobrego kierowcę nie wskazuje
9-zamykaj zamki w drzwiach co by nie było
zeby Ci dziecko nie otworzyło
10-i juz po ostatnie
jezdzij z rozwagą i bardzo ładnie :)
napisał/a: kilofon 2012-03-08 09:49
10 rad ;)
1 - do samochodu wsiądź bez pośpiechu, sprawdź jak się maja lusterka, fotel, zapnij pasy
2 - podczas jazdy skup się na niej, nie jedź "na pamięć", patrz na znaki drogowe
3 - przestrzegaj przepisów, nie wymuszaj pierwszeństwa
4 - jadąc nie denerwuj się, bo złość piękności szkodzi, uśmiechaj się, przepuszczaj pieszych - ich wdzięczność poprawia humor
5 - majkijaż zrób w domu, malowanie się stojąc na światłach może się zwyczajnie nie udać, a i o stłuczkę łatwo
6- jesli jesteś kobietą nie mów zbyt dużo, bo meżczyźni maja problem ze słuchaniem, łatwo ich ciągłym "gadaniem" zmęczyć - po co prowokować stłuczkę?!
7 - jeśli jesteś mężczyzną absolutnie nie każ kobiecie czytać map, łatwo doprowadzisz ją tym do histerii, a ona skladając i rozkładając mapę może zwyczajnie przysłonić ci ją widoczność
8 - dzieci jada w fotelikach, a dorosli mają zapiete pasy - to oczywista oczywistość
9 - rozmawiamy przez zestaw głosnomówiący, nie komórkę i niech nikomu nie przychodzi do głowy pisac sms-ów będąc kierowcą, ponieważ kierowca zachowuje się wtedy, jakby prowadził pod wplywem alkoholu,
10 - sprawdzajmy stan techniczny pojazdu, którym jedziemy, bo inaczej wszystkie rady na nic!
Szerokości, przyczepności, ostrożności...;)
napisał/a: 19790411 2012-03-08 10:25
1. By bezpiecznie do celu dojechać, musisz zgodnie z ograniczeniami jechać.
2. Psy bezpieczeństwa to przyjaciel Twój, nie zapomnij przypiąć się nimi w pół.
3. Stan techniczny pojazdu kontroluj - przecież nie chcesz zrobić krzywdy nikomu.
4. Dziecko sadzaj w przypiętym foteliku, to Ci zmniejszy zmartwieć bez liku.
5. Wypoczęta w podróż się wybieraj, lekko i przewiewnie się ubieraj.
6. Nie zapomnij o apteczce, wodzie, herbatnikach i nawilżanej chusteczce.
7. Okulary ciemne miej,, słońce w oczy nie będzie razić Cię.
8. Jeśli jesteś po alkoholu (nawet piwku małym) - kierować nie bądź śmiały.
9. Jeśli chcesz w czasie jazdy przez telefon rozmawiać, musisz zestaw głośnomówiący posiadać.
10. I ostatnie - najważniejsze: Pamiętaj, gdy prowadzisz, życie Twoje i bliskich jest w twojej ręce!
napisał/a: basiulka1 2012-03-08 11:21
1. Zapnij pasy,
2. Dbaj o bezpieczeństwo dzieci i pasażerów
3. Włącz światła,
4. Patrz w lusterka,
5. Przestrzegaj nakazanej prędkości,
6. Stosuj się do znaków drogowych,
7. Zwracaj uwagę na innych kierowców,
8. Zwracaj uwagę na pieszych i rowerzystów,
9. Bądź uprzejmym użytkownikiem drogi,
10.Miej zawsze dobry humor za kierownicą.
napisał/a: ~radosna_wiosna 2012-03-08 13:28
Jeśli Ci życie jest całkiem miłe
a śmierć na drodze wypełnia trwogą
o kilku ważnych rzeczach pamiętaj
bo one życie ocalić ci mogą

Pod prawą stopą masz pedał gazu
gdy jednak pewna nie jesteś drogi
lepiej tę stopę unieś do góry
aby ominął cię koniec srogi

Kiedy pas ruchu zmienić wnet zechcesz
uważnie zerkaj w oba lusterka
i kierunkowskaz włącz wiele wcześniej
inaczej kolizja czeka Cię wielka

Jeśli na drugim pasie ulicy
auto hamuje przed przejściem dla pieszych
zahamuj także, inaczej czas spędzisz
w pasiastych, czarno-białych pieleszach

I kiedy miasto całe zapchane
nie parkuj auta tam gdzie nie wolno
choćby przy zebrze nie stawaj przenigdy
aby przez ciebie nie zginął ktoś młodo

Nie ufaj kierowcom-oni w każdej chwili
mogą zaszaleć za kierownicą
jeśli im będziesz ufała beztrosko
zapoznasz się dość szybko z kostnicą

Sygnalizacja świetlna po to jest by jej słuchać
a żółte wcale nie znaczy przyspiesz
jeśli pamiętać o tym zawsze będziesz
wypadków poważnych na pewno unikniesz

Jak każdy człowiek, czasem także Tobie
mogą przydarzyć się smutne historie
jeśli więc smutno Ci, źle albo wściekle
odpuść samochód i idź na piechotę

A gdy śnieg pada albo nawałnica
wiatr znów szaleje, uginają drzewa
ostrożnie jedź drogą, uważaj na wszystko
abyś nie musiała przedwcześnie zwiedzać nieba


Jeśli cię nagła słabość dopada
albo zmęczenie, albo boli głowa
zwolnij, zatrzymaj się, uchyl trochę okno
lepiej dojechać później, niż głupoty żałować

No i na koniec treści oczywiste
alkohol nie pomaga w auta prowadzeniu
lepiej więc wezwij szybko taksówkę
aby nie spędzić życia w więzieniu

Tych kilka porad ja, świeży kierowca
przed oblicze Wasze składam tutaj dumnie
W dzisiejszych czasach nie chodzi aby szybko
ale w całości dojechać - bynajmniej nie w trumnie
napisał/a: tedybear 2012-03-08 13:59
1)
sprawdź czy nie kończy Ci się przegląd techniczy samochodu lub czy nie kończy Ci się OC
2)
sprawdź wszystkie niezbedne płyny pod maską swojego auta (płyn chłodniczy, hamulcowy, wspomagania)
3)
sprawdź czy działają Ci wszystkie światła w aucie (dobrze mieć komplet żarówek zapasowych wraz z bezpiecznikami)
4)
sprawdź czy koło zapasowe ma odpowiednie ciśnienie abyś w nagłej sytuacji mogła z niego skorzystać
5)
jeśli to długa podróż warto zaplanować i robić sobie krótkie postoje. Lepiej zrobić sobie jeden dłuższy powiedzmy raz na 3h niż co 45minut. za każdym razem po takim postoju musimy ponownie "wbijać" sie w rytm podrózy
6)
dzień przed wyjazdem nie pić i położyć się wcześniej spać aby podczas podroży być wyspanym i wypoczętym
7)
sprawdzić czy w naszych oponach jest odpowiednie ciśnienie i nie kierować się własna intuicją tylko tym co zapisane jest w instrukcji auta (każdy rodzaj opony ma swoje ciśnienie zależnie od tego ile osób w nim jedzie i jak mocno jest załadowany)
8)
nie przeładowywać auta. przeładowane auto spala więcej paliwa, ma dłuższą droge hamowania i za takie przeciążone auto można dostać mandat
9)
zabrać ze sobą podstawowe narzędzia naprawcze (taśma izolacyjna, pilniczek na zaśniedziałe styki, jedna czy dwie metalowe opaski zaciskowe, dętkę do rozmiaru Waszych opon, WD40, wkrętaki i z dwa czy 3 podstawowe rozmiary kluczy płaskich, jedna lub dwie świece zapłonowe, papier toaletowy, husteczki nawilżane, kable do akumulatora jakby Wam padł akumulator i linkę holowniczą, trójkąt i sprawdzić apteczkę)
10)
i najważniejesze! zabrać ze sobą głowę, rozsądek, umiarkowanie i pamiętać że jako kierowca jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie ale za tych co siedzą w naszym aucie i za każdego którego mijamy w ruchu drogowym. a brawurę i chęć predkości i wrażeń zostawić w domu w kanapie
napisał/a: tymka19 2012-03-08 14:00
Zasady bezpiecznej jazdy to dla mnie przede wszystkim:
1. nie jeżdżę po spożyciu alkoholu ani zdenerwowana bo to mnie rozprasza i nie mogę bezpiecznie jechać,
2. dbam o bezpieczeństwo moich dzieci, które ze mną jeżdżą – foteliki z tyłu auta, poprzypinane a dzieci dobrze pozapinane (między pas wchodzi moja ręka nie luźniej), dwa razy posprawdzane czy aby na pewno – ja oczywiście też zapinam pasy,
3. podczas jazdy nie używam telefonu, nie jem, nie piję, jeśli już to się zatrzymuje w bezpiecznym miejscu gdzie nie utrudnię jazdy innym kierowcom,
4. raz na jakiś czas sprawdzam płyny w aucie czy się nie kończą – jeśli tak dolewam,
5. sprawdzam opony – zmieniam z zimowych na letnie, patrzę na zużycie bieżnika aby bezpiecznie jechać o każdej porze roku i ogólnie dbam o stan techniczny auta: hamulce czy podczas deszczu dobre wycieraczki,
6. raz w miesiącu generalnie sprzątam auto, nie lubię nieporządku w nim – to mnie rozprasza aa i w czystym jedzie się inaczej, czyściej
7. patrzę na znaki drogowe, często zawierają bardzo pomocne informacje jak np. niebezpieczny zakręt czy zalewisko wodne (ostatnio widziałam na wiosce obok po ulewnym deszczu)- dzięki temu zmniejszyłam prędkość i nie wpadłam w wir wodny
8. bezpiecznie jest sprawdzać lampy, bo jak jedzie auto z jedną lampą czasem wygląda jak motor…
9. wożę w aucie zabawki dla dzieci, żeby miały zajęcie, bo jak płaczą to naprawdę rozpraszają i lepiej jak mają pod ręką książeczkę czy zabawkę
10. ważne jest nastawienie kierowcy i oczy z przodu i z tyłu głowy ;)) bystre oko i odpowiednia prędkość do warunków jazdy.
napisał/a: agrafka30 2012-03-08 16:57
Jestem kobietą. Moje rady więc będą... takie po kobiecemu, kobiece!

1. Samochód to nie torebka, w której może panować bałagan.
2. Lusterka w autach nie służą do ciągłego przyglądania się sobie czy poprawy makijażu na światłach a do obserwowania, co się na drodze dzieje.
3. Łyk alkoholu? Nigdy PRZED jazdą - co najwyżej PO, ale i tak czasem, nie zawsze.
4. Żaden telefon nie jest tak ważny, by nie mógł poczekać, aż się zatrzymasz.
5. Pasy nie muszą pasować do stroju - je się zapina dla bezpieczeństwa, nie urody!
6. Nikt nie jest doskonały - także my, kobiety. Nie wiedząc, jak się coś naprawia, zawołaj mechanika. Co z tego, że pod ręką są nitka i klej?
7. Jedziesz z dzieckiem? W foteliku jest bezpieczne. A Ty nie rozpraszaj się.
8. Znaki są po to, by ich przestrzegać. Nie udawać, że ich nie ma... jak tej zmarszczki pod Twoim okiem ;)
9. Na parkingu parkuj tak, by nie zastawiać drogi i nie zajmować zbyt wiele miejsc parkingowych. Zatrzymując się gdzieś na poboczu, pamiętaj, że bez kamizelki odblaskowej i świateł awaryjnych dla innych kierowców jesteś niewidoczna (i co z tego, że wyglądasz jak Miss World?).
10. Niepewnie się czujesz za kierownicą? Odstaw auto do garażu, a doceń urok spacerów!
napisał/a: kliwia42 2012-03-08 18:21
Podróżować bezpiecznie wszyscy bardzo chcemy,
lecz jak to robić najlepiej nie wszyscy to wiemy.
Jawią się w tej kwestii, różne pytajniki,
Ja Wam więc pomogę zgłębić te tajniki.
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Po PIERWSZE by jazda bryką dawała komfort psychiczny,
sprawdzajmy często jej stan techniczny.

Alkohol jest wrogiem-śmierć stawia na drodze,
to DRUGA zasada , niech będzie kierowcom ku przestrodze.

Pasy to w aucie rzecz prawie święta,
nie każdy jednak o nich pamięta.
Więc w punkcie TRZECIM powiem Ci skrycie,
-uratowały niejedno ludzkie już życie.

Nasze pociechy,słoneczka małe,
by do celu podróży dotarły całe,
w foteliku je przewoź - są skarbem wartym,
ujmę więc je może w mym punkcie CZWARTYM.

Przepisy drogowe,są jak przykazania,
niech więc nic Cię nie skusi do ich złamania.
Szczególnie gdy ciężka do jazdy Twa noga,
punkt PIĄTY jest zatem jak dobra przestroga.

Do przyjaciół dzwonienie,SMS-ów pisanie,
tylko patrzeć kolego kiedy coś się stanie.
Więc po SZÓSTE pamiętaj , to radzę każdemu-
takie rzeczy najlepiej robić sobie w domu.

SIÓDMA zasada jest bardzo prosta -
czujesz zmęczenie to podróż zostaw.
Odpocznij sobie wśród leśnej głuszy,
nabierz sił nowych zanim wyruszysz.

Przez brudne szyby,światła , lusterka,
ciężko jest przecież na zewnątrz zerkać.
Warto więc o tym pomyśleć !...no cóż,
i mamy ÓSMY pod punkcik już.

Niechaj odległość, od tych przed nami,
będzie bezpieczna -oceńcie to sami.
By nasza jazda była na piątkę,
do tego celu użyłam DZIEWIĄTKĘ.

I już nasz dekalog prawie jest gotowy,
jeszcze tylko punkt DZIESIĄTY- Pomocnik drogowy.
Urządzenie wspaniałe, powie Wam to wielu,
doprowadzi bezpiecznie do każdego celu.
Żyć bez niego nie może dziś szoferów nacja,
Tak, tak-to nic innego moi mili,
..to Tom Tom -drogowa nawigacja.









ulmich
napisał/a: ulmich 2012-03-08 19:46
1) Sprawdź czy masz przy sobie dokumenty -ubezpieczenie oc lub w przypadku podróży zagranicznej zielonej karty.
2 ) Najważniejsze to stan techniczny pojazdu -zastanów się czy zmieniłeś ubranka latem na letnie zimą na zimowe ( opony)
3) Sprawdź czy masz w samochodzie dobrze wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy oraz gaśnicę !
4) Nie wsiadaj za kierownicę pod wpływem alkoholu
5) Sprawdź czy masz zapięte pasy bezpieczeństwa
6) Nie zabieraj przygodnych pasażerów
7)Jeśli parkujesz to tylko na parkingu strzeżonym -to najbezpieczniejsze miejsce !
8)Wybieraj drogi główne unikaj tych których nie znasz
9)Wychodząc z samochodu upewnij się, że zamknąłeś szyby, drzwi i włączyłeś alarm
10)Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego a bezpiecznie dojedziesz do celu :)
Monroe1591
napisał/a: Monroe1591 2012-03-08 19:49
Dla mnie bezpieczna jazda,nie ważne czy samochodem,czy też wodnym autkiem,rowerem tudzież motorem równa się z jazdą z moim ukochanym.
Myślę,że długie podróże,by były podróżami bezpiecznymi,powinny bezapelacyjnie odbywać się w towarzystwie chociażby jednej osoby,dzięki której będziemy czuć się pewniej i raźniej.Zbliżające się wakacje to idealny czas,by organizować wycieczki,róznego rodzaju wyprawy "za miasto" i podstawą jest by dojechać do celu ostrożnie.
Wiadomo,pasy,olej,prędkośc - to wszystko bardzo ważne,lecz ja przedstawiam 10 detalicznych, świeżych porad,dla świeżych kierowców - takich jak ja !


* Porządkowa porada numer 1. - przed podróżą zorganizuj wszystko jak należy,wysprzątaj cały samochód,w szczególnosci w środku,poukladaj płyty kompaktowe w jedno miejsce,byś nie musiał szukać ich w schowkach podczas jazdy,wszelkie chusteczki,okulary przeciwsłoneczne - tak by były w sasięgu ręki.Będzie Ci nie tylko wygodniej i poręczniej,ale także brud i bałagan nie będą wyprowadzać Cie z równowagi oraz dekoncentrowac.Nie będziesz też musiał krzyczeć na swojego niewinnego partnera siędzącego obok!A jeśli nie będziesz mógł czegoś znalezc,zwróc się właśnie do niej- do swojej pomocy nawigacyjnej czyli partnera.

* Wypoczynkowa zasada numer 2. -Zatrzymaj się co jakiś czas,choćby na stacji benzynowej,czy nawet na łonie natury,by wyprostować nogi,nabrać świeżego powietrza i dostać uroczego całusa od swej nawigacji,nigdy nie róbcie tego podczas jazdy!!
Twoje ciało będzie wypoczęte,nie będziesz czuł się "zastany" i nogi nie będą cierpnąć.Możesz również poruszać palcami,lub ściągnać na chwile obuwie.W razie gigantycznego zmęczenia,niech inna osoba zmieni się z Toba i poprowadzi.Od tego jest ;)

*Smakowo-zapachowa niezbędność numer 3. - Pij kawę.Dzięki niej nie poczujesz przemęczenia oraz będziesz bardziej skoncentrowany.Nie wypij jej jednak zbyt duzo,aby serce nie wyskoczyło spod bluzki i ręce nie szalały na kierownicy! od duzej ilosci kofeiny mozna być bardzo pobudzonym,a nawet nerwowym.Zwróć również uwagę,jakie zapachy wiszą nad Twoją kierownicą.To zasadnicza sprawa!! Najlepsze są własnie te o zapachu kawy,lub mięty(poprawiają nasze skupienie).Picie kawy, wietrzenie wnętrza samochodu to zabiegi, które poprawią koncentrację jedynie chwilowo.

* Wyrozumiałość numerem 4. - Bądz gotowy na wszelkie zaskoczenia.Nie denerwuj się na innych kierowców,że wyprzedzają,czy,że parkują w nieodpowiednim miejscu.Nie ma sensu drażnić samego siebie.Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o świadomie przekraczająych szybkosci szaleńców,ale również tych niedoświadczonych,nieumiejących jeszcze dobrze cofać świeżaków.Sam dopiero co odebrałeś prawo jazdy i wiesz jak to jest,gdy ktoś trąbi za Tobą,a Ty tak bardzo chcesz stąd wyjechać ;)

* Świetlna pomoc numer 5. -zawsze miej sprawną lampkę w swoim samochodzie,by w każdej chwili móc ją zaświecić w razie potrzeby (nocą).

* Wygodna powinność numer 6. - wyposaż samochód w poduszkę na szyję.Jeśli poczujesz,że kark Ci dokucza i odmawia posłuszeństwa,taka pomoc będzie niezbędna! Twoja ukochana nawigacja może równiez w czasie postoju zafundowac Ci kawałek masażu ;) masz prawo odpocząć !!

* Kremowa przyjemność numer 7. - Kupcie sobie również specjalne kremy odprężąjące Twoje dłonie,i które nadają się do dobrego trzymania kierownicy.Ręce nie będą sie ślizgac,a i Tobie będzie przyjemniej prowadzic.Myślę,ze nawet kierownica będzie Ci wdzięczna ;)

* Wiedza numer 8. - Odśwież nie tylko samochód,swój umysł,ale przede wszystkim WIEDZĘ O ZNAKACH.Mimo,że jestes świeżo po egzaminie,warto powtórzyć wszystkie przepisy i oznakowania na nowo - szczególnie te ,które pojawiają sie na autostradzie.Dzięki tej wiedzy poczujesz się mega bezpiecznie i pewnie.

* Słuchający zmysł poradnikowy numer 9. - czyli SŁUCHAJ I UCZ SIE!! nie stój w miejscu ze swoją wiedzą o samochodzie czy prowadzeniu,nie upieraj się,że wszystko wiesz,bądz,że i tak nie nauczysz się czegos nowego,bo"ja tego nie potrafie".Jeśli masz okazje jezdzic z doswiadczonym nawigacyjnym kierowcą - daj sobie pomóc :) Posłuchaj jak wg.niego najlepiej bedzie ustawic Ci fotel,czy,że biegi najwygodniej zmieniac wlasnie tak.Możesz mu zaufac i wrócic do domu z podrozy bogatsza o nowe doswiadczenia na drodze i następnym razem poczujesz sie jeszcze bezpieczniej prowadząc!!

* Strzał w 10tą zasadę nawigacyjną !! Zadbaj o to,by mieć przy sobie przewodnik.W razie gdybyś się zgubił i nawet Twoja partnerska nawigacja nawalila,powinniscie miec przy sobie małą ksiązeczke z mapką,ktora poprowadzi Was w wyznaczone miejsce.No ...chyba,że wkońcu będziesz miała przyjemność jezdzic z prawdziwą niezawodną nawigazją TomTom !!!


Powodzenia świeżaki !!