Konkurs "Kukułka"

Redakcja
napisał/a: Redakcja 2010-11-19 15:03
Laureaci konkursu "Kukułka":
1. MamaWieCoDobre
2. missy7
3. ANN
4. justynarojek
5. annna84
6. mamaeja
7. Majowa
8. kasandra85
9. Sesil
10. eliza88

Serdecznie gratulujemy.
Redakcja wyśle informacje o wygranej na prywatną skrzynkę na forum


Zadanie konkursowe:

Puść wodze fantazji i napisz, co może symbolizować tytułowa "kukułka"

Do wygrania 10 książek Antoniny Kozłowskiej "Kukułka"



Konkurs trwa w terminie: 19.11 - 28.11.2010
napisał/a: ~MamaWieCoDobre 2010-11-19 15:18
Słowo "kukułka" jet symbolem walki z przeszłością bohaterki. Przeszłością, od której od dawna próbuje uciec.
Symbolizuje ucieczkę od wspomnień, przed którymi bezskutecznie próbuje się skryć.

Tak jak kukanie kukułki usłyszane raz w lesie, długo rozbrzmiewa nam w uszach, tam samo bolesna przeszłość protagonistki odbija się echem w jej obecnym życiu.

Czy da się więc zapomnieć bezlitosne "ku-ku, ku-ku" usłyszane od życia?
napisał/a: missy7 2010-11-19 15:38
Wydaje mi się że "kukułka" może symbolizować to, że głównej bohaterce ucieka czas... tak jak kukułka kuka w zegarach tak nasza bohaterka chce osiągnąć jak nawięcej w życiu ... boi się też że na to wszystko nie starczy jej czasu..
napisał/a: ja_aneta81 2010-11-19 15:39
Kukułka to ptak, który podrzuca swoje jaja do innych gniazd. Myślę, że tytułowa kukułka może być metaforą odrzucenia przez najbliższych.
enigma10
napisał/a: enigma10 2010-11-19 16:03
Myślę, że tytułowa kukułka to osoba, która swoje problemy - jak to przysłowiowe kukułcze jajo - podrzuca innym ludziom.
Jest rodzajem "wampira energetycznego", który wysysa z bliskich jej ludziom dobre, pozytywne emocje, a w zamian za to zrzuca na nich swoje złe humory.
I działa na tyle skutecznie, że bliscy - mimo wszystko! - lubią ją, szczerze jej współczują i próbują pomóc w wyimaginowanych problemach.
napisał/a: justynarojek 2010-11-19 16:16
Ja sądze,że tytułowa bohaterka została wcześnie mamą, za pewne jako nastolatka.Nie będąc gotową na obowiązki jakie niesie ze sobą posiadanie dziecka podrzucała je kolejno członkom swej rodziny bo w efekcie końcowym calkowicie zrezygnować z opieki nad nim.Sądzę,że tytułowa kukułka to właśnie kobieta, która porzuciła swoje dziecko
napisał/a: jaga12Xj1 2010-11-19 19:17
Dla Mnie Pisarka Miała Jakiś Powód że Dała Nazwę Swojej Książce I Bohaterce Kukułka
napisał/a: ANN 2010-11-19 19:42
"Ku-ku-łka"..,pierwsze słowo.., drugie, może trzecie..,które w bohaterkę tchnęło marzenia,
otuliło Ją ciepłem, uśmiechem, niepewnością, oczekiwaniem, tęsknotą..,tęsknotą za ciepłym domem, wspólnymi wieczorami, spacerem po lesie, herbatą z cytrynką...
"Kukułka" zatrzymuje zwykłe chwile dzieciństwa, pamięć wielkiej miłości i świat widziany oczami pogodnej starości.
napisał/a: annna84 2010-11-19 21:21
Marta, to kobieta, której nie brakuje pieniędzy, ale nie może mieć upragnionego dziecka. Iwona jest matką, ale poza tym nie ma nic.
Co może symbolizować kukułka? Ten ptak podrzuca swoje potomstwo innym. Być może to chce zrobić Iwona? Oddać dzieci Marcie w zamian za pieniądze.
Istnieje też przesąd, że gdy wiosną usłyszymy kukułkę po raz pierwszy, musimy mieć przy sobie parę groszy, bo inaczej zostaniemy "okukani" i przez cały rok nie będzie nam się wiodło finansowo. Generalnie, kukułka kojarzy mi się z oszustwem. Być może bohaterki oszukują same siebie, myśląc, że kiedy dostałyby to czego pragną, byłyby szczęśliwe?
napisał/a: kropelka551 2010-11-19 22:46
Dwie bohaterki książki – każdej z nich czegoś do szczęścia brakuje. Jedna z nich jest bogata, ale nie może mieć dzieci, druga ma dzieci, ale żyje w biedzie. W najbardziej dramatycznym momencie życia - spotkają się. Dla każdej z nich ta druga będzie tytułową Kukułką - cukierkiem, który osłodzi im życie, poprawi humor, da nadzieję na lepsze jutro ...
napisał/a: anneczka23 2010-11-19 22:52
Być może "kukułka" to po prostu nazwa kawiarenki w której spotyka się dwoje ludzi....i od tamtej pory wszystko się w ich życiu zmienia.:)
mamaeja
napisał/a: mamaeja 2010-11-19 22:55
Jak matka kukułka podrzuca swoje jajo obcej ptasiej matce i mała kukułka wykluwa się w gnieździe innego ptaka..
tak kobieta nie potrafiąc stworzyć dla swojego dziecka "gniazda" -tego pierwszego, jakim jest łono matki, szuka go u innej matki...

A może to cukierek Kukułką zwany- z wierzchu śliczny papierek, gładki karmelek-wszysko pozornie takie zwyczajne. A kiedy dotrzesz do środka -zaskoczenie!- mocne nadzienie, które przyprawić może o zawrót głowy.Człowiek ma swoje tajemnice, zgryzoty, problemy,pragnienia..ale nie wszystkie ujawnia bo mógłby okazać się nie takim jak go widzimy.