Konkursowe oszustwa

Cikitusia
napisał/a: Cikitusia 2010-07-10 12:35
Bardzo się cieszę że na forum często pojawiają się różnego rodzaju konkursy. Każda z nas może się w nich wykazać twórczością, oryginalnością, talentem czy podzielić się swoimi pomysłami na życie.
Jednak bardzo mnie razi to co często się zdarza, a już chyba najwięcej w konkursie, który jest teraz na topie "Letnie koktajle". Owszem nagroda jest dość atrakcyjna i pewnie wiele z nas o niej marzy, ale czy warto dla nagrody łamać wszelkie zasady???? Mam na myśli plagiaty. Niestety z tego co widzę, wiele osób zamiast zrobić koktajl w domu, sfotografować go itp. Zadało sobie dużo mniej trudu robiąc w internecie kopiuj i wklej.... Niestety na pewno nie każde oszustwo zostanie udowodnione, ale mam nadzieję że Redakcja nie przyzna nagrody żadnej oszustce. Myślę, że takie wpisy powinny być blokowane (usuwane), a na konto powinna być założona jakaś blokada. Nie dość że jest to niezgodne z prawem, o czym pewnie nie wszyscy sobie zdają sprawę, to jeszcze etyka jest tutaj totalnie nieistotna.

Kolejną rzeczą która razi mnie w konkursach jest.... rejestracja osób na forum, tylko po to żeby wziąść udział w konkursie. Takie osoby też powinny mieć zablokowane konto. Na forum jest tyle ciekawych wątków i działów że każdy znajdzie jakaś dyskusję dla siebie. Nie chodzi mi o to żeby takie osoby tworzyły nowe, niepotrzebne wątki i zaśmiecały tym samym forum (żeby mieć możliwość wzięcia udziału w konkursie). Ale jestem zdania że jeżeli jest jakiś konkurs dla forumowiczek Polek, to tylko forumowiczki powinny mieć taką możliwość zdobycia nagrody. A nie osoby, które rejestrują się po to że może uda im się wygrać kolejną nagrodę, którą później można będzie sprzedać.


Mam nadzieję że inne Polki poprą moją propozycję, a Redakcja ją uwzględni.
cohenna
napisał/a: cohenna 2010-07-10 19:47
Ja powiem tak: Jestem za
Ale...nie zmusisz nikogo do pisana na forum, a pisanie tylko po to żeby pisać te kilka postów na tydzień żeby być aktywnym użytkownikiem mija się z celem i może "zaśmiecać"
Cikitusia
napisał/a: Cikitusia 2010-07-10 19:54
Wiem że nikogo nie da się zmusić... Ale skoro kogoś nie interesuje forum i prowadzone tutaj dyskusje to dlaczego interesują go konkursy?
Madziaq
napisał/a: Madziaq 2010-07-10 20:53
ja jestem wręcz dumna z postawy dwóch osób które wyłapały tyle plagiatów w konkursie "letnie koktajle" niestety takie plagiaty zdarzają się za często we wszystkich konkursach! sama mam blog kulinarny i niestety raz ktoś sobie przywłaszczył mój przepis ze zdjeciem... powiem wam że podebranie przepisu jeszcze mogę potraktować z przymrużeniem oka ale żeby kraść zdjęcia! jak się komuś nawet nie chce danej potrawy/napoju samodzielnie zrobić i się kradnie zdjęcia innych to dla mnie szczyt bezczelności!!! Ludzie na litość Boską opanujcie się...
Mam tylko nadzieję że jak więcej ludzi zacznie działać przeciw plagiatom, będziemy uważniejsi - to tych plagiatów będzie coraz mniej... a już przy konkursach powinien być zawsze ktoś powołany do tego aby sprawdzać jak tylko może ich oryginalność - to nie jest takie trudne...
'Jeżeli chodzi o drugi poruszony temat... jak widzicie dużo postów nie mam choć jestem tu od jakiegoś czasu - wierzcie mi nie należę do osób które będą pisać byle pisać i nabijać sobie punkty choć aktywnie podczytuję... jeżeli nie mam nic sensownego do dodania to raczej nie zabieram głosu w dyskusji czy to mnie dyskwalifikuje z brania udziału w konkursie? nie można tego tak rozpatrywać - przynajmniej w moim mniemaniu ;) a konkursy będą interesować mnie tylko kulinarne (chyba ;) ) bo mogę sprawdzić w nich siebie - swoją kuchenną kreatywność :D i brałabym w nich udział nawet gdyby była do wygrania paczka zapałek ;)
Cikitusia
napisał/a: Cikitusia 2010-07-10 20:59
Madziaq ale ty jesteś z nami od niedawna, więc możesz mieć mało postów. Ale są takie osoby które rejestrują się gdy pojawi się konkurs i mają na koncie 1 post (dodany właśnie w konkursie) lub są takie osoby które na forum są od dawna a ich jedyne posty to tylko posty w różnych konkursach.....
Madziaq
napisał/a: Madziaq 2010-07-10 21:05
aaa to chyba że tak ;) w taki razie to fakt, śmierdzi przebiegłością i bezczelnością :D
napisał/a: ~marionetka26 2010-07-10 21:06
Oj też jestem ZA.
Nienawidzę plagiatorów i uwazam ze nie nalezy im się nagroda ani nawet szacunek czy powazanie użytkowników forum.Ciesze sie że takie watek został załozony i mam nadzieje że problem będzie dostrzegany nie tylko przez kilka osób aktywnych na forum tylko przez wszystkich.Mniej lub bardziej aktywnych.Do tej pory nie bylo mi dane udzielać sie zbyt często,ale postaram się poprawić i być aktywna :)
cohenna
napisał/a: cohenna 2010-07-11 08:29
Madziaq - Sama osobiście spotkałam się z tym że ludzie dodawali moją chatkę z piernika i śnieg z ciepłych lodów do różnych konkursów i portali z przepisami i pisali że to ich wymysł (przepis mojej babci, a moja fotka) i zdjęcie przez nich zrobione.
A ja potem siedziałam i pisałam do użytkowników żeby usunęli mój przepis i zdjęcie - ale to nigdy nie skutkowało, więc pisałam do adminów wiadomości i wysyłałam więcej zdjęć tej chatki. Bo na mojej stronce ([url]www.cohenna.yoyo.pl[/url]) jest tylko jedno zdjęcie tej chatki.
Zrezygnowałam z konkursów, ale "ktoś" mi wytłumaczył że nie powinnam.Więc wracam :) Bardzo lubię w kuchni eksperymentować i tworzyć różności. Zamieszczam je na swojej stronce, ale żeby nie było żadnych "aluzji" to zdjęcie z koktajlem zamieszczę po zakończeniu konkursu.


Miło jest wygrać jakąś nagrodę, choćby była to drobna rzecz :)
Ale jeszcze bardziej jest miło mieć satysfakcję, że zdobyłam ją uczciwie, a jeśli nawet mi się ni udało to próbowałam własnych sił i też z tego mogę być dumna
Jeśli ktoś drukuje sobie przepis to nie ma problemu (nawet jedna osoba się pytała mnie czy może sobie tekst skopiować) może sobie umieścić w zeszycie z przepisami. Na prośbę tej osoby też umieściłam przy modernizacji stronki pliki: "Wydrukuj przepis" i mówię wam smacznego


[url]www.cohenna.com[/url]
napisał/a: ~marionetka26 2010-07-12 11:21
Jest mi szalenie przykro,że została oskarżona o plagiat chociaż nic nie zrobiłam.Przepis zamieściłam na stronie moje gotowanie na czyjąś prosbę i to kilka dni pozniej niz dodalam, go do konkursu!
Jak mozna oskarzac nie majac dowodu,widzac ze autor jest ten sam co ja itd.
Najbardziej jest mi przykro z tego powodu,że zostałam posadzona bez podstawanie i napiętnowana bez powodu.
cohenna
napisał/a: cohenna 2010-07-12 12:02
Dlatego ja swój koktajl i zdjęcie dodam na stronkę dopiero po zakończeniu konkursu...
napisał/a: ~marionetka26 2010-07-12 12:32
No trudno.Nie bede sie wiecej tłumaczyc bo jak to mówią tylko winni sie tłumacza
cohenna
napisał/a: cohenna 2010-07-12 12:37
Marionetka w większości konkursów są mniejsze "spięcia" między uczestnikami. Tu nagroda jest duża i cenna - i ludzie chcą się pozbyć konkurencji i zwiększyć swoje szanse. Taki robot chyba 350 czy 450zł kosztuje....