Prawo jazdy, czekają nas zmiany

akogo
napisał/a: akogo 2010-02-09 09:41
W tym roku kierowców czekają duże zmiany!
Nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie tych kierowców, którzy zagrażają bezpieczeństwu innych albo lekceważą przepisy drogowe.

Młodzi kierowcy przez pierwsze dwa lata po uzyskaniu prawa jazdy będą pod specjalnym nadzorem.
- po otrzymaniu dokumentu przez dwa lata kierowca będzie skrupulatnie sprawdzany, jak radzi sobie na drodze. Przez rok od momentu otrzymania prawo jazdy nie będzie także mógł podjąć pracy zarobkowej jako kierowca
- jeśli w okresie pierwszych dwóch lat, popełni on choćby dwa wykroczenia drogowe, to będzie musiał przejść kurs doszkalający
- kiedy złamie prawo trzykrotnie - straci prawo jazdy

Chcesz jeździć quadem? Musisz mieć "prawko"!
- aby kierować czterokołowcem, trzeba będzie zdobyć specjalne prawo jazdy kategorii AM.

Chcesz jeździć motorowerem lub motorem?
- aby jeździć motorowerem, trzeba będzie mieć kategorię AM (nowość) - będzie ona dostępna dla 14 - latków, a nie jak obecnie dla 13.
- aby jeździć motorem 18-latek będzie mógł uzyskać pozwolenie tylko na maszyny o małej mocy - nie przekraczającej 35 kW (tzw. prawo jazdy o kategorii A2). Na cięższe motory będzie można przesiąść się dopiero po ukończeniu 20 lat. Prawo jazdy na maszyny o dużej mocy będzie od razu dostępne jedynie dla osób po 24 roku życia.

Utrata prawo jazdy
- po wprowadzeniu zmian, prawo jazdy kierowca straci, gdy dostanie 48 punktów karnych. Dziś taką sankcją skutkuje zgromadzenie ponad 24 punktów w ciągu roku.

Teraz ukarany utratą dokumentu kierowca musi zdać powtórnie egzamin. Z nowej ustawy wynika, że w przyszłości dokument zachowa. Aby "wyzerować" konto, będzie musiał jedynie przebrnąć przez tak zwany kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa drogowego.

Prawo jazdy będzie odbierane tylko recydywistom, którzy w ciągu w pięciu lat po ukończeniu kursu ponownie przekroczą limit dozwolonych punktów karnych.

Rząd zapowiada, że nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w tym roku.


Podobają Wam się te zmiany? Co o nich myślicie?
cohenna
napisał/a: cohenna 2010-02-09 15:59
Co do możliwości podjęcia pracy zarobkowej w rok po otrzymaniu jestem za bo świeżo upieczeni kierowcy jako "zawodowi" to nie jest dobrze...
Co do kładów jestem za. U nas niedawno był wypadek gdzie 13 i 15 latkowie się ścigali i jeden w wyniku "przewrócenia" quada trafił w stanie krytycznym do szpitala zabrany przez helikopter. Więc prawko jakieś na to też powinno być aby "gówniarze" się na nich nie tłukli
Cikitusia
napisał/a: Cikitusia 2010-02-09 17:26
Te przepisy mają wejść w życie może w tym roku, więc ja bym sie tak już nie cieszyła, bo w naszym Państwie czas strasznie szybko płynie a decyzje stoją w miejscu.
Nie podoba mi się to z tymi wykroczeniami. Na drodze jest pełno ograniczeń do 50km, a przepraszam bardzo, dlaczego wszyscy jadą minimum 70???? Skoro tak to powinni wszystkich łapać. I uważam że gdyby na drogach nie było tylu dziur to wypadków też byłoby mniej. A gdy ktoś zrobi 2 wykroczenia to ma iść na kurs doszkalający, ok, ale kto za to zapłaci????
napisał/a: lalunia20 2010-05-21 18:44
Myśle że to dobre rozwiązanie, ponieważ na drogach jest bardzo wielu "kierowców" którzy za nic mają sobie przepisy. Osobiście zwiększyłabym znacznie kary za jazdę bez prawa jazdy, a za jazdę po pijaku - dożywotnie zakaz prowadzenia pojazdów. Może wtedy czegoś by się nauczyli!!!!
napisał/a: dark-in-darknes 2010-07-21 12:28
Zmiany są potrzebne. Cieszę się, że na quady trzeba będzie mieć prawo jazdy. Wiele osób, które na nich jeżdżą nie stosują się do przepisów, a co za tym idzie zagrażają bezpieczeństwu innych.
napisał/a: roszka 2010-08-15 09:52
Z tymi kładami to bardzo dobry pomysł, kierowcy kładów sa takimi samymi uzytkownikami dróg, jak kierowcy samochodów. dlaczego nie mieli by miec prawa jazdy? zwłaszcza, że kładami często jeżdża dzieciaki.
napisał/a: izula75 2010-08-16 21:33
macie racje ,z tymi prawkami na kłady w ogóle zmiany kary itp.ale i tak gro osób będzie nadal jezdziło bez prawka po "piwku' i śmiało z tych osób które gimnastykują sie przed kolejnym egzaminem niestety sama zdawałam już parę razy bezskutecznie
marta_1820
napisał/a: marta_1820 2010-08-17 10:54
Zgadzam się, jeśli chodzi o quady! zbyt dużo wypadków już było żeby dzieci tak bez niczego mogły sobie jeździć. A jeśli chodzi o resztę to dobre rozwiązania ale - okaże się z czasem.
napisał/a: uroda-wdziek 2010-08-20 11:39
I dobrze, osobnicy z quadów trochę już przesadzają ... każde zmiany niosą za sobą niepewność..
Stivali
napisał/a: Stivali 2010-08-24 21:57
Kierowcy nagminnie przekraczają prędkość. Ja zawsze jeżdżę prawidłowo, zwłaszcza odkąd zaszłam w ciążę - na zabudowanym jadę grzecznie 50. Ale niestety wielu kierowców bardzo energicznie manifestuje swoje niezadowolenie jadąc za mną. Czy to takie dziwne, że ktoś stosuje się do przepisów?????????????????
napisał/a: bizou 2010-10-13 23:11
Mnie najbardziej denerwuje, że kiedy ja jadę przepisowo i normalnie, od razu ktoś mi siedzi na tyłku i pospiesza. Najbardziej podobały mi się akcje, kiedy holowaliśmy z mężem samochód do mechanika, coś się popsuło, że nawet światła nie działały, więc nie wiedziałam czy mój hamuje, jechaliśmy korowodem (ktoś holował męża, a ja za nimi, żeby potem chłopa do domu przywieźć) no i zachowywałam odstęp co najmniej 2 metry ( żeby mężowi w tyłek nie wjechać i mieć czas na hamowanie). I kurka, nawet w tę małą szczelinkę 3 razy w czasie całej trasy wepchnęli mi się, w tym jeden terenowy BMW. I po co? Żeby być o jedno auto do przodu. ;/
kathiee
napisał/a: kathiee 2010-10-14 11:02
O Tak! Młodzi kierowcy - Ci są najbardziej niebezpieczni na drodze. Dostana prawką, kupią używane auto ( bądź jeżdżą rodziców) i łamią wszystkie możliwe przepisy! Ja mam prawo jazdy 4 lata nadal nie mogę powiedzieć, że jestem wzorowym kierowcom ale myślę, że jeżdżę dobrze.
Quady o zgrozo - nienawidzę, szalejża na nic nie patrzą! Ostatnio byłam na spacerze z malutką, normalna ścieżka a tu koło mnie się quad przeciska. Myślałam, że mi serce do gardła podskoczy!