Wygraj zestawy książek

Redakcja
napisał/a: Redakcja 2009-12-08 16:23
Mamy dla Was zestawy książek, które sprawią przyjemność twoim najbliższym

Zadanie konkursowe:
Napisz, jaka książka kojarzy Ci się ze świętami i jakie przywołuje wspomnienia. Swoją wypowiedź zamieść jako post na forum.polki.pl

Przeczytaj regulamin konkursu
napisał/a: niania5 2009-12-08 17:52
Ze świętami kojarzy mi się książka "Dzieci z Bullerbyn" - to pierwszy prezent po choinkę, jaki pamiętam z dzieciństwa. Przeczytałam od deski do deski... kilka, a może nawet kilkanaście razy:)
cohenna
napisał/a: cohenna 2009-12-08 20:02
Ze świętami kojarzy mi się książka Frances Hodgson Burnett "Tajemniczy ogród"
Nie jest to książka związana ze świętami ale jest taka pozytywnie nastawiona :)
Spełniają się w niej marzenia i życzenia dzieci
A święta to właśnie taki czas spełniających się życzeń
A ja lubię ją czytać i mam nadzieję że mojej córce też się ona kiedyś spodoba :)
napisał/a: ~nataszarostowa 2009-12-08 20:56
Mnie ze świętami kojarzą się... "Przygody Kubusia Puchatka" :D Znalazłam kiedyś w księgarni egzemplarz, który na jednaj stronie miał wersję w języku angielskim, na drugiej w polskim. A ponieważ mój chłopak studiował filologię angielską, na pierwsze wspólne święta sprezentowałam mu właśnie tę książkę. Był taki szczęśliwy :D Obiecał, że będziemy ją czytać wspólnie, ja po polsku, on po angielsku, wtuleni w siebie :)
napisał/a: pplatyna 2009-12-08 21:04
Opowieść wigilijna :D, Dziewczynka z zapałkami, Listy świętego Mikołaja- Tolkiena...
A przede wszystkim masa małych ksiażeczek, które dostawałam co święta od rodziny... O choince, o dzieciach czekajacych na prezenty... Ksiażeczki w których byly sliczne obrazki i ilustracje... byłam mała wolałam ogladac niż czytać...

Pamietam ksiazki jakie dostalam pod choinke nie zwiazane z tematyka świąt a jednak, gdy na nie patrze od razu wracam wspomnieniami w tamte czasy:
byla to ksiązka polsko-angielski słownik disneya oraz zabawny atlas świata taki na wesoło ;) oraz ksiazeczki po angielsku z kasetami do słuchania: pokahontas, śpiaca królewna... to były piękne czasy... ;)
ALICJAtoJA
napisał/a: ALICJAtoJA 2009-12-08 21:10
Pierwszą książką która bezwzględnie kojarzy mi się ze Świętami Bożego Narodzenia to nowela Charlesa Dickensa"Opowieść wigilijna".
Piękna i wzruszająca opowieść o magii Świąt. Opowiada historię samotnego człowieka który zatracił w sobie ducha Świąt Bożego Narodzenia, przypomina nam o tym co w życiu ważne, kształtuje postrzeganie świata przez dzieci, ucząc je, że należy pomagać innym, nie być sknerą i, że należy dbać tak o innych ludzi jak i o siebie samego. "Opowieść Wigilijna" porusza oraz przyciąga także dorosłych, warto po nią sięgnąć zwłaszcza w tym pięknym okresie Bożego Narodzenia.
Na podstawie tej właśnie książki powstało wiele filmów oraz bajek jednak nie dorównują one oryginalnej książce ani trochę!
Cikitusia
napisał/a: Cikitusia 2009-12-08 21:45
A mi ze świętami kojarzy się książka, całkiem niezwiązana z motywem świątecznym. Mam na myśli tutaj książkę pt. "Inny świat* Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Przeczytałam ją kiedyś i byłam zła na cały świat że w mojej okolicy Oświęcimiu, można było robić tak okrutne rzeczy na bezbronnych ludziach. Książka opowiada o obozie w Oświęcimiu. Autor zawarł w niej swoje opowiadania, które mówią o konkretnych sytuacjach:
* gwałtach na kobietach
* okrutność samych więźniów za kawałek cudzego chleba
* niszczycielskie prace na zimie i mrozie

A dlaczego akurat ta książka kojarzy się ze świętami? Bo tamci ludzie nie mieli świąt, zostali skazani na taki los i nie mieli możliwości ucieczki, ani zmiany sytuacji. Zostali wepchnięci do "domów", które nie były normalne, i nie dawały szansy na normalność, na godne życie, bytowanie, prace, odpoczynek czy właśnie święta i kolędy.
kasia89tn
napisał/a: kasia89tn 2009-12-08 22:25
A mi ze świętami kojarzy się Balsam dla duszy przyszłej matki... Właśnie tę książkę czytałam w święta 2005 r. zaraz po tym, jak dowiedziałam się, że będę mamą. I w sumie ma ona coś wspólnego ze świętami - opisuje przeżycia matek oczekujących na cud narodzin (i nie tylko), tak samo jak każdy z nas oczekuje w tej szczególnej porze na narodziny Jezuska...
April211
napisał/a: April211 2009-12-08 22:35
Ze świętami kojarzy mi się ksiażka a własciwie bajka ,,Dziewczynka z zapałkami ,,
emanuje ona smutkiem i tęsknotą za prawdziwymi świętami takimi z miłością i ciepłem współczuciem od ludzi ,dziewczynka tego nie otrzymała marzyła o ciepłych rodzinnych świętach chince , zamarzła z mrozu na ulicy z usmiechem na ustach szcześliwa że zabrąła ją do siebie kochana babcia....Święta to czas miłości współczucia i dzielenia się z ludźmi tym co posiadamy nie bądżmy nieczuli na krzywde ludzi....
tanika
napisał/a: tanika 2009-12-08 23:01
Ze świątami kojarzą mi się różne książki...poniewarz były dla mnie najlepszym prezentem,mama zawsze wyszukiwała najnowsze wydania i ...pod choinką czekała na mnie kolejna niesamowita historia,kolejna niezapomniana podróż i mnóstwo ciekawych i wartościowych lekcij życia!Pamiętam... ten moment,gdy trzymając w rękach zapakowany prezent,z niecierpliwością i wielkim zainteresowaniem rowijam papier,w rękach trzymam książkę Andersena "Królowa śniegu" - co za wspaniała lektura!!!Pierwsza książka,którą pamiętam,książka która zapadła mi do serca i utkwiła w pamięci,zapoczątkowała moją bibliotekę :rolleyes: Teraz czytanie jest moją pasją i wspaniałym sposobem na wypoczynek :)
napisał/a: ~arlettaniunia 2009-12-09 08:58
Mi ze Świętami Bożego Narodzenia kojarzy się książka "Noelka" Małgorzaty Musierowicz. Jest to bardzo świąteczna opowieść o miłości, o samotności i o ludzkim sercu... Polecam

arlettaniunia
napisał/a: kasia1600 2009-12-09 09:06
Książka, która zawsze mi się kojarzy ze Świętami to stara podniszczona książka kucharska-''Kuchnia polska"-pamiątka po mojej babci.Mam do niej wielki sentyment i od dawna szykuję potrawy świąteczne wg znajdujących się w niej staropolskich przepisów.Dostałam tę książkę wraz z innymi przepisami i notatkami od mojej kochanej babci właśnie jako prezent pod choinkę i dzięki temu świąteczne potrawy przypominają m i zapach i smak z dzieciństwa gdy przy wigilijnym stole spotykała się cala Rodzina-wujki,ciocie,babcie,prababcie,wnuki i prawnuki...Dziś w naszej rodzinie są już niestety zupełnie inne zwyczaje ,ale chociaż smak potraw przypomina mi te piękne ,wspólne,radosne Święta!