czynniki warunkujące dobry stan zdrowia psychicznego

napisał/a: samba 2009-03-17 15:26
Przeczytałam artykuł, który skłonił mnie do refleksji apropo dobrego stanu zdrowia psychicznego. Przytoczę tu tylko fragment - Oto główne czynniki warunkujące ten stan według autorów:
"Co zatem przede wszystkim powinniśmy potrafić:
akceptować, tak nasze otoczenie jak i siebie,
zajmować się sobą, dbać o siebie,
rozmawiać o sobie – przyjmować pochwały i chwalić się naszymi osiągnięciami, ale i przyjmować krytykę i wyciągać z niej wnioski na przyszłość,
aktywnie, twórczo spędzać wolny czas – czytanie też jest aktywnością,
uczyć się nowych rzeczy,
pielęgnować bliskie relacje z rodziną i przyjaciółmi,
brać udziału w życiu publicznym i społecznym,
relaksować się,
nie poddawać się,
cieszyć się,
prosić o pomoc, ale i przyjmować ją,
mówić „nie”, gdy jest taka potrzeba, gdy czujemy się do czegoś zmuszani, gdy coś dzieje się wbrew naszym przekonaniom i wartościom. " (źródło http://www.homeopatiaok.pl/Portal/LeczSieOK/ZdrowiePsychiczne.aspx )

Jak sądzicie, które z tych czynników mają największy wpływ na nasz stan psychiki? Czy korzystaliście kiedyś z pomocy profesjonalistów, gdy stan zdrowia psychicznego został zaburzony przez jakieś okolicznosci losu?
napisał/a: ~kamila839 2010-02-20 12:31
Stan zdrowia psychicznego to :To poczucie własnej wartości . Tak kożystałam z pomocy psychoteraupety . Jestem dda . mam ojca alkohlika .
napisał/a: gruszka333 2010-04-16 13:05
zgadzam się z tobą ,musisz mieć poczucie własnej wartości,nie może zobaczyć taki alkoholik,że jest górą,że boją się jego.To on powinien wstydzić się swojego postępowania.Czytałam nie dawno bardzo mądre czasopismo,które bardzo dużo miejsca poświęca takim sprawą jak radzić sobie ze sobą,jest to dwumiesięcznik SENS