Zanik miesiączki - czy koniecznie objawy choroby?

napisał/a: michalinka6 2008-10-17 16:36
Witam, chciałam się zapytać czy zanik miesiączki w wieku 16 lat, po uprzednim stracie na wadze około 4 kg w wyniku odchudzania musi być spowodowany jakąś chorobą. Chodzi o moją 16-letnią siostrę, która nie miesiączkuje od paru miesięcy, jednak kiedyś miała regularny okres. Nie skarży się ona na żadne bóle, czuje się wyśmienicie i dlatego moim zdaniem brak okresu jest całkowicie prawidłowy (zgodnie z zasadą że okres u kobiety jest stanem chorobowym, wywołanym niezdrowym odżywianiem, ale w ówczesnym świecie mało kto się zgodzi z tym). Myślę, że głupotą byłoby kazać jej jeść tabletki na wywołanie okresu, gdyby badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Czy brak okresu i bycie zdrowym jest normalne? Bo ja myślę że tak właśnie powinno być. Co sądzicie na ten temat?
napisał/a: brzydkakaczuszka 2008-10-17 16:44
Ja nie mam miesiączki od 8 miesięcy, biore hormony na wywołanie. Wcześniej chorowałam i schudłam 10 kg. Gnekolodzy twierdza ze traci sie miesiaczke gdy mamy nie wystarczajacą mase ciała. Powinna skonsultowac sie z ginekologiem. Istnieje rysyko przechodzenia menopauzy w tak wczesnym wieku.
napisał/a: risja 2008-10-18 20:29
Mam ten sam problem,miesiączke raczej miałam regularna zdarzały sie opóźnienia o 3-4 dni.Jednak teraz od 3 miesięcy jestem na diecie niskokalorycznej i jem dziennie poniżej 1000 kcl, schudłam 13 kg.Dostałam miesiączki w 22 dniu cyklu jednak trwała tylko jeden dzień;/ Planowo miałam dostać 5 dni temu,ale nie dostałam.Czy to może być jakaś choroba??Bo ciąża raczej nie..
napisał/a: dudek2 2008-10-19 07:17
Zanik miesiączki w okresie, kiedy powinna być (a więc przedmenopauzą) nie jest normalnym stanem. Brak miesiączki powoduje wiele poważnych następstw w organizmie
ale
napisał/a: ale 2008-10-21 19:09
Mój ginekolog mówi, że jeśli nie ma krwawień miesięcznych ponad 3 miesiące to należy zgłosić się do lekarza. Ja zawsze miesiączkowałam co 2, 3 miesiące, a jeśli po 3 miesiącach nic się nie działo to brałam Luteinę.
Zanik miesiączkowania jest wynikiem zaburzeń hormonalnych oraz wyniszczenia ogrganizmu, a także anoreksji
ale
napisał/a: ale 2008-10-21 19:12
michalinka napisal(a):Myślę, że głupotą byłoby kazać jej jeść tabletki na wywołanie okresu, gdyby badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości. Czy brak okresu i bycie zdrowym jest normalne? Bo ja myślę że tak właśnie powinno być. Co sądzicie na ten temat?


Ja myślę, że głupotą jest nie mieć okresu i nic sobie z tego nie robić. Badania nie wykazały nieprawidłowości, ale jakie badania? Miała badane wszystkie hormony? Miała usg jajników i tarczycy? Bo jeśli te badania są ok, to dalej trzeba zbadać hormony przesadkowe, albo samą przyasadkę.

Brak miesiączki nie jest normlany, a luteina, którą zwykle przepisuje się w celu wywołania krwawienia nie jest szkodliwa...
napisał/a: michalinka6 2008-10-21 21:16
Gdzieś tutaj przeczytałam w podobnym temacie, że brak miesiączki może być spowodowany niskokaloryczną dietą, z uwzględnieniem małej ilości tłuszczy w organizmie. Moja siostra unika tłuszczy jak może, nawet chleba nie posmaruje masłem itp. nie je w ogóle ciast i słodyczy. Z tego wniosek że bez udziału tłuszczy hormony nie potrafią wywołać okresu...
napisał/a: ~anulka25 2008-10-23 19:36
Zanik miesiączki jet spowodowany właśnie odchudzaniem i musi iść do ginekologa żeby przywrócił jej miesiączkę. I absolutnie nie wolno się odchudzać, bo może to mieć poważne konsekwencje. Grozi m.in. niepłodnością.
napisał/a: brzydkakaczuszka 2008-11-04 23:02
Już pisłam tutaj wcześniej :) NIe miałam miesiączki 8-9 miesięcy. Dostałam plastry hormonalne od pani ginekolog, przytyłam i....DOSTAŁAM! Wg mnie po tym jak juz to sama przeszłam, musisz sie udac do lekarza z siostra Michalinko. :)
napisał/a: weronisia03 2008-11-11 15:06
pytanie do brzydkiejkaczuszki: przytyłaś bo musiałaś (tzn lekarz ci kazał) czy przytyłaś po terapii hormonalnej?
napisał/a: Broszka25 2008-11-11 15:38
A ja uważam że nie musi być to związane z odchudzaniem.Ja też się sporo odchudziłam bo 20kg ale miesiączka mi nie zanikła.Na brak okresu mogą mieć wpływ zmiany hormonalne albo coś o wiele gorszego czego nikomu nie życzę.Nie wolno takich spraw lekceważyć!
napisał/a: Marta100 2009-01-20 23:37
(pilne)witam mam 18 lat jestem dziewicą spóźnia mi się okres 4/5 miesiące już się boje ze jest coś zemną nie tak ??? mama mnie wysyła do ginekologa ale ja się boje tam pójść :(( pomocy :(? z góry dzięki!:(?