Nadżerka a pierwsza ciąża

napisał/a: ani_mru 2008-09-09 13:25
Planujemy poczęcie dziecka ale lekarz stwierdził ostatnio u mnie nadżerkę. Chciałabym ją wymrozić albo wypalić, żeby już wszystko było w porządku, tym bardziej, że pierwszą ciążę poroniłam. Ale słyszałam różne opinie o usuwaniu nadżerki przed ciążą (że się nie powinno ruszać bo zostają blizny a potem są komplikacje itp). Co sądzicie na ten temat? Czy któraś z Was miała taki zabieg przed dzidziusiem? I jak to wyglądało?
cohenna
napisał/a: cohenna 2008-09-09 21:07
poszukaj w wyszukiwarce na forum było już kilka wątków o nadżerkach. Może tam się czegoś ciekawego dowiesz.....
napisał/a: ani_mru 2008-09-10 18:44
Poczytałam i zdania są podzielone. Czy dziewczyny, które miały wypalaną lub wymrażaną nadżerkę przed PIERWSZĄ ciążą mogą napisać czy miały potem problem z zajściem w ciążę, jak ciąża przebiegała, czy nadżerka powodowała jakiekolwiek komplikacje? Bardzo mi zależy na wymrożeniu ale boję się czy później nie będzie się działo nic złego z dzidziusiem...
napisał/a: AnIa 2008-09-12 13:33
Miałam usuwaną nadżerkę po drugiej ciąży ( wypalanka ). Co prawda miałam troszku komplikacji w kolejnych ciążach, ale nie ze strony szyjki macicy, a chyba o to pytasz...
napisał/a: misiunia_29 2008-09-12 15:58
Ja Ci powiem tak. Przed pirwszą ciążą też miałam nadżerkę, ale lekarz powieział żeby jej narazie nie ruszać. Co się okazało jak zaszłam w ciąże i po porodzie jak byłam na wizycie okazało się że nadżerka zeszła sama.
napisał/a: ani_mru 2008-09-12 22:36
misiuna_29 mi lekarz też tak mówi, ale pierwszą ciążę poroniłam i teraz się strasznie boję więc chciałam najpierw to wyleczyć. Ale z Waszych opisów wynika, że nie było większych problemów z donoszeniem więc może zaufam... :) dziękuję za odpowiedzi :)
napisał/a: misiunia_29 2008-09-13 14:15
ja watpie zeby nadżerka miala wpływ na poronienie, no chyba że jest jakis stan zapalny to co innego
ale
napisał/a: ale 2008-09-14 21:54
Mój ginekolg mówi, że u nieródek nie wypala się nadżerki, jak już co to zamraża. Ponoć "wypalanie" powoduje osłabienie wiązadeł macicy i może sprzyjać poronieniu, ale lekarz zaznaczył, że wpływ jest niewielki. I taką opinię słyszałam już parokrotnie.

Ja miałam "wypalankę" dziesięc lat temu, teraz jestem w ciąży, zaczyna się czwarty miesiąc i jak na razie wszystko było dobrze :) teraz też mam malutką nadżerkę, ale lekarz mówi, że tym się zajmiemy po porodzie
napisał/a: iwonka5 2008-10-13 15:42
Mi zrobiła się nadżerka w 4 miesiącu pierwszej ciązy czyli w 2006 roku, po porodzie nie wypalałam i nie zamrażałam. Teraz jestem w 4 miesiącu drugiej ciąży, miałam robioną cytologię i moja nadżerka jest II stopnia czyli zupełnie niegroźna. Na moje pytanie skierowane do lekarza czy mam ją usunąć? Powiedział mi że w ciąży to niewskazane a przy takim stopniu nie trzeba jej ruszać.
Ważne jest żebyś była pod kontrolą lekarza, robiła regularnie cytologię i wtedy nic ani Tobie ani dziecku nie grozi.
Ruszanie nadżerki podczas ciąży jest niebezpieczne i tak samo lekarze bardzo niechętnie usuwają nadżerkę kobietom które jeszcze nie rodziły bo wiąże się to z komplikacjami podczas porodu.