Z czego zupki na początek?

napisał/a: hezan 2008-08-09 16:16
Dwa tygodnie temu zaczęliśmy rozszerzać dietę naszemu maluszkowi, jak na razie jada deserki i zupkę ze słoiczków. Chciałabym jednak sama coś mu gotować, zwłaszcza że mam ekologiczne warzywa i owoce ze wsi. No i tu pojawia się problem, bo we wszystkich poradnikach i artykułach jest przepis na pierwszą zupkę: woda, marchew, ziemniak i trochę oliwy albo masła. OK, mogę taką zupkę zrobić raz czy dwa w tygodniu, ale nie chcę codziennie podawać dziecku tego samego. Czy macie może jakieś sprawdzone przepisy na zupki dla niemowlaka po 4 miesiącu?
napisał/a: kamka88 2008-08-09 16:23
Niestety tak małe dziecko nie może jeszcze wszystkiego jeść, więc zazwyczaj robi się zupkę z marchewki, ziemniaka i odrobiny tłuszczu.Ale możesz też dodać trochę pietruszki(tylko nie zielonej).Ja czasami robiłam z samej marchewki i pietruszki i dodawałam puure ryżowe "Misiowy ogródek",żeby zagęścić(są w 3 smakach).
napisał/a: Magda1982200 2008-08-10 22:21
ja też proponuję zupkę z samych warzyw można dodać troszkę kaszy mannej aby zagęścić zupkę.na mięsko przyjdzie czas dopiero jak skończy 6 mies.można zagęszczać również kleikiem ryżowym i odrobinę masełka.warto poszukać w internecie lub gazetach dla maluszków przepisów na zupki.o i można już jabłuszko starte po troszku dawać z odrobiną cukru.tylko jabłko żeby nie było kwaśne.
napisał/a: mgs 2008-08-10 23:05
ja na początku ugotowałam mojej córce zupę z marchewki i dodałam troszkę oliwy z oliwek. potem mniej więcej co 2-3 dni wprowadzałam nowy składnik do zupy - ziemniak, pietruszka, zielony groszek(kilka ziaren), seler, por, w końcu mięso i jajko(żółtko). z owoców zaczęłam od jabłka, ale córce nie posmakowało bo chyba było zbyt kwaśne. podałam więc banana i było lepiej. następnie zaczęłam jej miksować banana z brzoskwinią i arbuzem czy melonem (też co kilka dni owy owoc). soki robiłam początkowo z marchewki i jabłka a później też dodawałam brzoskwinię i winogrona
napisał/a: Aniinka 2008-08-11 13:22
mgs napisal(a):ja na początku ugotowałam mojej córce zupę z marchewki i dodałam troszkę oliwy z oliwek. potem mniej więcej co 2-3 dni wprowadzałam nowy składnik do zupy - ziemniak, pietruszka, zielony groszek(kilka ziaren), seler, por, w końcu mięso i jajko(żółtko). z owoców zaczęłam od jabłka, ale córce nie posmakowało bo chyba było zbyt kwaśne. podałam więc banana i było lepiej. następnie zaczęłam jej miksować banana z brzoskwinią i arbuzem czy melonem (też co kilka dni owy owoc). soki robiłam początkowo z marchewki i jabłka a później też dodawałam brzoskwinię i winogrona


dokładnie tak się robi:;););)
napisał/a: astra82 2008-09-03 08:32
Ja od poczatku gotowalam dla corci zupke z kilku warzyw, 4-5 (tak polecila nam lekarka), np. 1 marchewka, malenki ziemniaczek, kawalek cebulki, selera i pietruszki lub odrobina rzepki, pora czy cukinii. Wszystkie jarzynki sa dobre, z wyjatkiem kapusty. Zielone warzywka dzialaja rozwadniajaco (dobrze jest je dodac jesli maluszek ma zatwardzenie). Na poczatek nie dodaje sie tez do zupy zadnego tluszczu. Mozna dodac szczypte soli do smaku.
napisał/a: Honda 2008-09-11 14:40
astra czy to wszystko zmiksowałas czy jak?
napisał/a: astra82 2008-09-11 14:44
Cala zupke po ugotowaniu nalezy zmiksowac maluszkowi na papke :).
napisał/a: Honda 2008-09-11 19:36
astra82 napisal(a):Cala zupke po ugotowaniu nalezy zmiksowac maluszkowi na papke :).


ok dzieki za odpowied :)

a mam jeszcze jedno pytanko :) jestemt na etapie podawania jabuszka kiedy moge dac soczek jakblkowy rozcieńczony woda? i kiedy papkę?
napisał/a: Aniinka 2008-09-11 23:40
z tego co ja wyczytałam już w kilku różnych źródłach to absolutnie nie dosalać i obowiązkowo tłuszcz, bo tam są NNKT niezbędne do rozwoju mózgu i wiele cennych witamin (łyżeczka oliwy lub oleju z pestek winogron, masło)
wiele mam traktuje tłuszcze po macoszemu i nie dodaje ich do zupek, a to tak ważne!
napisał/a: asia54321 2008-09-12 09:53
Ja mojemu skarbeńkowi gotuję dużo i często :) bardzo lubi zemniaczki wiec często je soie puure, czesto do ziemniaczków dodaje zblenderowany lub posiekany swieży szpinak.
Zupki to przeważnie marchwka ziemniaczek lub ryż (płatki ryżowe, lub kleik kukurydziany), pietruszka, odrobina kalafiorku(nie za dużo ale mozna podawac), posiekany kawałek piersi z kurczaczka, zielony groszek.

Ja nie mam problemów aby moj maluszek jadł wiec nie mam sie czym martwić :)
napisał/a: astra82 2008-09-13 11:15
Do zupki mozna dodac maslo lub oliwe, ale dopiero od 6 miesiaca. Do pierwszych zupek zdecydowanie nie dodaje sie zadnego tluszczu, gdyz maly organizm nie jest jeszcze gotowy do ich trawienia.