Jestem w ciąży, nie pracuję

napisał/a: MARIANA 2008-02-01 15:42
Mam 28 lat. Jestem w siódmym tygodniu ciąży. Jest to moja pierwsza ciąża. Mam mały problem. Od kilku miesięcy nie pracuję. Sama zwolniłam się z pracy, gdyż "na chwilę" wyjechałam za granicę. Zarejestrowałam sie w PUP. Teraz jestem osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku. Nie wiem jak teraz będzie wyglądać moja "tzw przyszłość" finansowa jeśli chodzi o PUP, tzw zasiłek...itd. Wcześniej pracowałam przez ok sześć lat.
napisał/a: kika1 2008-02-02 14:37
Witaj! Z tego co ja się dowiedziałam to PUP nie placi nawet chorobowego,ja w moim przypadku zostałam zwolniona z pracy w czasie ciąży wiec chorobowe płaci mi ZUS, jesli nie jesteś mężatką to PUP oplaca ubezpieczenie ale kobiety w ciąży to ubezpieczenie i tak mają z NFZ.
napisał/a: kika1 2008-02-02 14:47
Witaj! Z tego co ja się zorietowałam to PUP nie płaci nawet chorobowego i macieżyńskiego.Ja zostalam zwolniona z pracy już w czasie ciąży i chciałam się zarejestrować też w PUP ale mnie nie zarejestrowano bo jestem nie zdolna do pracy! Mam platne chorobowe z ZUZ. Ale PUP płaci ubezpieczenie jesli nie jesteś mężatką,wiem też że gdybyś nie była zarejestrowana w PUP to kobiety ciężarne mają ubezpieczenie opłacane z NFZ!
napisał/a: MARIANA 2008-02-02 21:53
Czyli nie ma znaczenia, że wczesniej pracowałam? I nie dostanę macierzyńskiego?
napisał/a: kika1 2008-02-03 11:09
ja z ZUS terz nie dostane maciezynskiego tylko chorobowe bo nie mam stosunku pracy!!
napisał/a: kika1 2008-02-03 11:14
Wmoim przypadku tez nie dostane macieżyńskiego z ZUS tylko chorobowe bo nie mam stosunku pracy. To banał bo przecierz pracowałam ale ponoć takie są przepisy i nie ma znaczenia że się wczesniej pracowało!! :( :mad:
napisał/a: MARIANA 2008-02-04 14:59
Czy nie uważacie, że to jest paranoja? A ile wynosi to Twoje chorobowe jeśli można zapytać?
napisał/a: kika1 2008-02-04 22:39
chorobowe jest zliczane z trzech ostatnich miesięcy wynagrodzenia. ja mialam spore wyplaty bo to byl akurat okres kampani bo pracowalam w zakladzie przetwurczym.pietwsze chorobowe z ZUS za 2 miesiace wynioslo 3150 zł. a teraz czekam na nastepne chorobowe za ten miesiac i okaze sie ile to bedzie. moim zdaniem kazda kobieta powinna miec prawo do chorobowego platnego bedac w ciazy i maciezynskiego.
napisał/a: ~married_1982 2008-02-09 18:53
ja nowa prace zaczełam 5 list.(umowa o prace na okres probny 3 mies), i zaszłam w ciaze juz w listopadzie,niewiedz. czy mi przedłuza, miałam na pocz. nic nie mowic, ale miałam pobolewania brzucha i juz od 28 gru poszłam na L4.z czym od ginekologa dopiero od 10 sty.
Ale znajoma, ktorej mama jest kierowniczka w zakładzie obok mojego, pow ze oni mi musza przedłuzyc, ze w ciazy nie moga zwolnic...poszłam do prywatnego lekarza, i chodze by miec L4 do konca rozwiazania.Mąz pow. ze moga mi nie przedłuzyc, bo 3 mies musiałby sie skonczyc przed 31 st.-czyli data wygasn. umowy-a mi sie konczył po tym czasie
Pojechałam tam w dniu wygasn. umowy, znalazłam kierownika zmiany, i rozm z nim-okazało sie ze jednak mi przedłuzyli, ale ze zaszłam w ciaze na okresie probnym to tylko mam przedłuz. do dnia porodu, a potem zasiłek macirzynski ma płacic ZUS
Mimo to ciesze sie, ze mam umowe przedłuzoną, bo gdybym nie miał przedłuz. niewim czy ZUS by teraz w takim wypadku płacil
napisał/a: sylviee 2008-02-10 19:14
Married Twoj maz mial racje, wcale nie musieli Ci przedluzac,a Twoj pracodawca okazal sie czlowiekiem. Mialas szczescie.

Kasiu zastanawia mnie dlaczego Cie zwolnili w czasie ciazy? przeciez to niedopuszczalne i mozna ich zaskarzyc.
napisał/a: haszka9 2008-02-14 13:26
Chorobowe liczone jest z ostanich 12 m-cy zatrudnienia. Kasia miałaś umowę o pracę? Bo macierzyński przysługuje pracownikom a jeśli ktoś miał umowę o dzieło albo zlecenie to niestety macierzyńskiego nie dostanie. Od 3 m-ca ciąży kobieta jest prawnie chroniona i nie można jej zwolnić - wtedy właśnie przedłuża się umowę do dnia porodu a wypłatę zasiłku macierzyńskiego podejmuje już ZUS.
napisał/a: kika1 2008-02-14 21:39
haszka ja mialam umowe o prace ale pravcowalam w takiej firmie ktora ma prawo zwolnic bo oni nie trzymaja pracownic w ciazy tylko osoby zdolne do pracy nie bede podawac nazwy firmy,umowa mi sie konczyla w niedziele a chorobowe zanioslam w czwartek,nawet w zus ie mi powiedzieli ze moga mnie zwolnic i co zrobic !! podalam przyklad na sobie.Wiem ze kobiet w ciązy sie nie zwalnia z pracy, nie moglam sie z tym pogodzic,bylam z tym u prawnika ale mi nic nie poradzil bo umowa o prace byla tak sformulowana ze wynika z tego iz moga mnie zwolnic. Poprostu ludzie malo wiedza a takie firmy sa i do czasu pracy jest oki a jak przynosi sie chorobowe obojetnie z jakiego powodu zwalniaja i te firmy dzialaja legalnie!!