PDA

Zobacz pełną wersję : Konkurs Dobre nawyki - pytanie 4Redakcja
15-04-2013, 08:49
Dbasz o to, by twoje dziecko wiedziało co jest dobre, a z czego lepiej zrezygnować? Podziel się z nami swoją wiedzą, jak to robić i zgarnij super nagrody!


http://polki.pl/work/privateimages/formats/V5_MT_LIFE/151527.jpg
fot. Serwis prasowy Danone

Chcesz, aby twój maluch wyrósł na świadomego, kulturalnego i szanującego innych człowieka? Pamiętaj, że wpajanie tego typu zasad nie ma żadnych ograniczeń wiekowych! A może już odnalazłaś skuteczną metodę uczenia dziecka, jak być dobrym człowiekiem, który nie tylko jest szczęśliwy, ale i zdrowy? Bo przecież zdrowe nawyki żywieniowe (np. jedzenie 1 jogurtu dziennie) mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie! Jeśli tak, podziel się z nami tą wiedzą i zgarnij super nagrody ufundowane przez markę Danone!

I jeszcze kolejna niespodzianka... Na podstawie Waszych odpowiedzi powstanie poradnik "Dobre nawyki - sekretne triki polskich mam" wydany przez Danone! A więc - do dzieła!

Zasady konkursu
Od 8 kwietnia do 24 kwietnia - czyli przez cały okres trwania konkursu - publikujemy pytania konkursowe, na które możesz udzielać odpowiedzi korzystając z naszego forum.

Ale uwaga! Na odpowiedzi na pytanie czekamy tylko dwa dni. Dlaczego? Bowiem co dwa dni (począwszy od 8 kwietnia) pytania te będą zmieniane - tak, aby przez cały okres trwania konkursu (czyli 14 dni) wspólnie uzbierać listę najlepszych, sprawdzonych przez Was porad, które nauczą maluchów dobrych nawyków na całe życie!


http://polki.pl/work/privateimages/formats/E/151558.jpg

Zadanie konkursowe nr 4

Napiszcie do nas jakie macie sposoby na wpojenie pociechom dobrych manier
(proszę, dziękuję, ustępowanie miejsca starszym ludziom itd.)?


Na odpowiedzi czekamy do 16.04.2013 r. do godz. 23:59

Nagrody w konkursie

Nagrodami w konkursie jest 21 zestawów nagród, w skład których wchodzą:
- Green Science Energia Słoneczna - zabawka, która pozwala zbudować miniaturowe modele pieca słonecznego i słoneczny podgrzewacz wody, odkrywając energię na nowo!
- Recykling Papieru Czerpanego - uczy, jak wykorzystać makulaturę do własnoręcznego stworzenia artystycznego papieru czerpanego, bo eksperymentowanie z różnymi materiałami to świetna zabawa!
- Unikalna Tablica Edukacyjna na lodówkę pozwalającą uczyć dziecko dobrych nawyków, wraz z markerem suchościeralnym


http://polki.pl/work/privateimages/formats/E/151559.jpg

Przed przystąpieniem do konkursu zapoznaj się z regulaminem. (http://polki.pl/rodzina_maledziecko_artykul,10033665.html)
Konkurs trwa od 08.04.2013 - 22.04.2013.
Wyniki zostaną ogłoszone do 30.04.2013.


http://polki.pl/work/privateimages/formats/GALLERY_MAIN/151557.jpg

Monic90
15-04-2013, 09:27
Jeśli chodzi o kulturalne zachowanie to nic nie działa lepiej niż przykład, jaki powinni dawać rodzice.

folly
15-04-2013, 11:48
Oczywiście dając dziecku przykład bo dzieci naśladują zachowania dorosłych. Dziecko obserwuje naśladuje dlatego tak ważne jest mówienie dziękuje, proszę i egzekwowanie tych magicznych słów. Można zachęcić dziecko do takich zachowań pochwałą, uśmiechem i powiedzieć że bardzo łądnie się zachowało np. dziekując za prezent od cioci. Dzieciom należy tłumaczyć że miło jest usłyszeć dziękuje proszę, że to ładnie świadczy o dziecku. Dzieciom trzeba również tłumaczyć że np. babcia ma już dużo lat, mogą boleć ją nóżki i dlatego należy babci ustąpić miejsca jeśli siedzimy a babcia ma stać,bo my mamy zdrowe nóżki i dużo siły. Dzieciom trzeba tłumaczyć, odpowiadać na Każde pytanie jak i również zachowywać się tak aby dziecko mogło brać z nas przykład.

jolenka1312
15-04-2013, 11:51
Moja córeczka jest jeszcze mała, nie mówi zbyt wiele ale już od dawna zwracam uwagę na to by w domu używało się słów "proszę, przepraszam, dziękuję". Nawet gdy podaję jej ciasteczko, picie itd. mówię "proszę" by zapamiętała w jakich sytuacjach używa się takich zwrotów i że tak należy postępować gdy ktoś komuś usłuży itp. Często również przez zabawę uczę ją dobrych manier. Jak robi misiom herbatkę, mówię że miś rozlał przez przypadek herbatkę z kubeczka i mówi "przepraszam" bo nie chciał tego zrobić. Tłumaczenie wiele daje i mam nadzieję że w przyszłości sama będzie za pan brat z dobrymi manierami.

Cikitusia
15-04-2013, 12:01
Aby dziecko ładnie mówiło a tym samym stosowało zasady dobrego savoir vivre należy tak samo zwracać się do dziecka. Ważne jest aby rodzice, również stosowali zwroty grzecznościowe wobec siebie i innych. Wpojenie takich zasad nie jest trudne lecz należy stosować je od początku, a nie w wieku kilka lat wymagać bez dobrego przykładu ze swojej strony.
Ciekawym pomysłem na wprowadzenie takich zasad jest czytania książeczek o takiej tematyce razem z dzieckiem i rozmowa o tym.

folly
15-04-2013, 12:07
Oczywiście dając dziecku przykład bo dzieci naśladują zachowania dorosłych. Dziecko obserwuje naśladuje dlatego tak ważne jest mówienie dziękuje, proszę i egzekwowanie tych magicznych słów. Można zachęcić dziecko do takich zachowań pochwałą, uśmiechem i powiedzieć że bardzo łądnie się zachowało np. dziekując za prezent od cioci. Dzieciom należy tłumaczyć że miło jest usłyszeć dziękuje proszę, że to ładnie świadczy o dziecku. Dzieciom trzeba również tłumaczyć że np. babcia ma już dużo lat, mogą boleć ją nóżki i dlatego należy babci ustąpić miejsca jeśli siedzimy a babcia ma stać,bo my mamy zdrowe nóżki i dużo siły. Dzieciom trzeba tłumaczyć, odpowiadać na Każde pytanie jak i również zachowywać się tak aby dziecko mogło brać z nas przykład.

Ma_niusia
15-04-2013, 12:16
Mój Synek jest małym dżentelmenem. Kiedyś tak nie było. sama nie zwracałam wielkiej uwagi na maniery i nie wymagałam tego od niego. Jednak w końcu się zreflektowałam i zaczęłam cierpliwą pracę nad wychowaniem małego dżentelmena. Okazało się to nieoczekiwanie łatwe! Najważniejszy jest oczywiście dobry przykład - i to od najbliższych osób, od autorytetów, od rodziców, rodziny, pań w przedszkolu... Dziecko wzoruje sie na tych osobach i będzie za wszelką cenę starało się je naśladować! Drugim niezwykle pomocnym elementem okazali się w naszym przypadku... Rycerze! Synek jest zafascynowany rycerskimi Rycerzami, czytamy o nich książeczki, poznajemy ich zwyczaje, bawimy się w rycerzy... Ta fascynacja powiązana z opowieściami o tym jak szlachetnie i elegancko zachowywali się rycerze, o tym jak każdy z nich mówił proszę, przepraszam, dziekuję, jak ustępował miejsca i pomagał wszystkim dookoła - dały rewelacyjny efekt! Mój Mały Rycerz chce być na każdym kroku tak rycerski jak każdy Rycerz więc stara się i - wstyd przyznać - chwilami w swojej uprzejmości i dobrym wychowaniu bije na głowę nawet mnie samą! Wstyd mi za mnie samą, ale cieszę się, że mam takiego szlachetnego, rycerskiego Rycerza i eleganckiego Dżentelmena :-) Jak widac wystarczył dobry przykład i wplecenie zasad savoir-vivre w elementy fascynujące dziecko (równie dobrze jak rycerze, mogą być to przecież księżniczki, modelki, ninja czy jakakolwiek inna postać!).

bea79
15-04-2013, 13:04
- podkreślam i mówię dziecku, że dobre maniery są ważną częścią życia, ale nie jedyną. Pokazuje, daje przykład, ale …zapewniam, że mimo wszystko kocham nawet jak zdarzy się sytuacja z brakiem manier.
-nie podsycam rywalizacji między rodzeństwem w okazywaniu dobrych manier.
- zauważam każdy nawet najdrobniejszy sukces – chwale za każdy gest dobrych manier,
-nie dramatyzuje w obliczu klęski – nawet, jeśli synek w jakieś sytuacji nie zabłyśnie nie wpadam w złość czy panikę, często obracam to w żart!!
- odznaki i certyfikaty za naukę i opanowanie dobrych manierę wiszą na ścianach w domu!!- Bo to dobry sposób i zawsze można się do nich odwołać.
- używam zwrotów grzecznościowych także w stosunku do dziecka!
- zawsze dziękuje za najdrobniejszą nawet pomoc!
- stosuje gesty przy używaniu zwrotów grzecznościowych – dzięki temu dziecko lepiej zapamiętuję słowa.
-nauka dobrych manier może odbywać się przy współudziale rymowanek, – które dzieci lubią i szybko się uczą!!


Dziecko dobrze wychowane
słowa zna zaczarowane
i na co dzień je stosuje
„Proszę”, „Przepraszam” „Dziękuje”

agibee
15-04-2013, 15:57
"Mądrze wychowywać to otwierać dziecko na dobro,
uczulać je na potrzeby innych, uwrażliwiać na cierpienie
i krzywdę, nauczyć je kochać i dawać siebie innym"
- Hanna Rylke-

Od samego początku powinniśmy dawać naszym dzieciom dobry przykład , bo to my-rodzice jesteśmy ich pierwszym wzorem do naśladowania. Oto kilka naszych zasad:

- używamy zwrotów grzecznościowych typu "PROSZĘ" , "DZIĘKUJĘ", "PRZEPRASZAM" do siebie , do dziecka ... do wszystkich

- mówimy DZIEŃ DOBRY sąsiadom :) ... w wykonaniu Mai jest to kiwnięcie głową,bo powiedzieć tego jeszcze dobrze nie potrafi. Z kolei dziadków wita od razu całusem i mocnym przytuleniem :)

- uczymy dbać o porządek np. układamy razem miśki do snu

- chwalimy Maję za każde dobre zachowanie

- nie ulegamy histeriom; spokojnie tłumaczymy,że dopóki się nie uspokoi i grzecznie nie poprosi to nie dostanie tego co próbuje teraz wywalczyć krzykiem

- kulturalnie zachowujemy się przy stole czyli nie mlaszczemy, nie bekamy, nie jemy rękoma ;)

- nie krzyczymy, nie podnosimy głosu

- nie używamy wulgarnych słów

Jeżeli będziemy wytrwali i konsekwentni to pozytywne maniery staną się nawykiem u naszych dzieci :)

79magda
15-04-2013, 21:54
:) :)

bluangel
15-04-2013, 21:58
Nauka dobrego wychowania powinna iść z góry ,ponieważ dzieci czerpią wzorce od nas rodziców . Dlatego jestem przykładem dla moich pociech . By utrwaliły sobie zwroty grzecznościowe ,kupilam książeczkę z wierszykami w których zwraca się uwage na tak ważne słowa jak proszę ,dziekuję ,przepraszam .Bawimy sie też w rymowanki Magiczne słowa Proszę -koszę ,dziekuję -kupuję .Pomaga to utrwalić moim dzieciom te zwroty.Nauka dobrych manier to także szacunek dla starszych .Zwracam często dzieciom uwagę by przepuszczaly starszych w drzwiach,sąsiadom mówiły dzień dobry,starszym osobom ustępowali miejsca w autobusie .Powtarzam czesto i na każdym kroku daję przykład

INTA
15-04-2013, 23:10
Dobre i kulturalne wychowanie dziecka to podstawa w domu i poza nim. Co dziecko wyniesie z domu na przyszłość zależy od rodziców. Niezaprzeczalnie dobre wychowanie zawsze procentuje i dobrze świadczy o każdym człowieku. Obserwując zachowania innych w otoczeniu, różne sytuacje, zauważam, iż wielu ludziom tego wychowania brakuje. Dlatego dziecko od początku uczę własnym przykładem. Jak wchodzimy do sklepu czy też innego miejsca powtarzam dziecku aby powiedziało dzień dobry, kiedy otrzyma coś od kogoś przypominam aby podziękowało. Poprzez ciągłe powtarzanie i własne zachowanie w taki sam sposób uczę swoje dziecko dobrego zachowania. Dużą wagę przykładam do środków komunikacji miejskiej, z których często korzystamy. Tłumaczę dziecku, że może usiąść mi tylko na kolanach, bo inni ludzie potrzebują tego miejsca. Aby wyrobić nawyk ustępowania chorym i starszym tłumaczę, że tacy ludzie są słabsi i mają mniej sił, dlatego nie mogą stać. Nie dopuszczam nawet do myśli sytuacji, w której miałabym posadzić dziecko na foteliku w autobusie lub w tramwaju, a sama stać. Jest to zły przykład, bo dzieci takie jak dorastają to z takiego przykładu wnioskują, że są ważniejsze i to miejsce siedzące im należy się. Taki przykład powszechnie spotykany w dużych miastach jest naganny. Dziecko powinno siedzieć na kolanach rodzica lub też stać. Posadzić dziecko na foteliku obok można jak jest w autobusie lub tramwaju więcej wolnych miejsc. Aby nauczyć dziecko ustępowania miejsca chorym, kobietom w ciąży lub starszym sama ustępuję im miejsca. Przykład taki nauczy moje dziecko dobrego zachowania. Pozytywnym wzmacnianiem takich lekcji jest fakt doświadczenia sytuacji, w których ktoś mi z dzieckiem ustępuje miejsca. Wtedy właśnie tłumaczę dziecku co ktoś inny właśnie zrobił i że to jest dobre zachowanie. Innego sposobu niż powtarzanie, tłumaczenie dziecku sytuacji i uczenia dobrego zachowania chyba nie ma. Wierzę i nadal będę uznawała, że własny przykład to najlepsza lekcja dobrego wychowania i poprawnego zachowania.

fronezis
16-04-2013, 06:59
W przypadku kulturalnych zachowań moje dziecko okazało sie dość oporne na dydaktyzm, czyli na gadanie, gadanie i gadanie.... Postanowiłam zatem, żeby jak najwcześniej nasłuchało się uprzejmych słów i zwrotów - zaczęłam ich wręcz nadużywać... aby choć część pozostała w jego świadomości i utrwaliła się. Efekt jest bardzo zadowalający.
Mamy to szczęście, że mieszkamy z moją babcią i rodzicami - zatem synek widzi jak powinny wyglądać relacje wobec starszych osób. Nawet jak się trochę zapomni to ...prababcia czuwa...
Dodatkowo zabawy sytuacyjne doskonale uczą dzieci wzorców pożądanych zachowań.

justynaXsanko
16-04-2013, 09:02
Oczywiście i tu przykład musi iść z góry bo maluchy to bardzo dobrzy obserwatorzy i często robią to samo co dorośli.

Często też na te tematy rozmawialiśmy, szczególnie przy jakiejś sytuacji. na przykład po wyjściu ze sklepu.

- mówienie dzień dobry, do widzenia- nie raz podpowiadałam cichutko córeczce aby po wejściu do na przykład sklepu powiedziała dzień dobry, albo wychodząc od kogoś do widzenia. Robiłam to zawsze cicho, dyskretnie aby jej nie zawstydzić, że zapomniała powiedzieć. zawsze też starałam się ją pochwalić, za tak fajne zachowanie.Teraz ma 7 lat i gdybym jej o tym chciała przypomnieć to odrazu się obraża " no co ty mamo, przecież wiem!'Teraz szkoli swojego młodszego braciszka :)

- ostatnio zauważyłm że córka bardzo chętnie pomaga innym, w takich zwykłych, codziennych małych gestach. Ostatnio pani szła z dwoma torbami zakupów, a córka szybko podbiegła otworzyć dzwi i kolejne drzwi aż poszła za nią do windy aby pani pomóc wejść( mieszkamy w bloku). Gdy wróciła, była bardzo dumna i zadowolona bo pani jej podziękowała i pochwaliła, więc uznanie i pochwały działają wiele.

Aagateczka
16-04-2013, 14:14
Córkę uczę dobrych manier od najmłodszych lat (w jej przypadku miesięcy :-) ), gdyż wierzę, że przez NAŚLADOWNICTWO mój maluszek przyswoi sobie zasady savoir-vivre.
Kiedy:
- podaję maluszkowi zabawkę mówię, proszę to jest twoja grzechotka.
- chodzimy gdzieś razem zawsze mówię dzień dobry i do widzenia.
- jesteśmy w większym skupisku osób np. w przychodni tłumaczę córci, że tutaj nie wolno krzyczeć.
Myślę, że uczenie dziecka dobrych manier polega na POWTARZANIU i POKAZYWANIU mu pewnych zasad postępowania i zachowań.

miszel17
16-04-2013, 15:52
Właściwe zachowanie to wyraz szacunku dla innych i dla siebie. Pomaga lepiej żyć .By moje dzieci nauczyły się dobrych manier wykorzystuję swoją wiedzę zdobytą z poradników dla mam. Organizuję dzieciom zabawy bo tylko w taki sposób szybko się uczą dobrego zachowania .Wymyślam konkursy kto lepiej odegra scenkę dobrych manier .Reżyserujemy takie krótkie scenki w których używamy zwrotów grzecznościowych . Jak powinno się zachowywać po otrzymaniu kwiatów ,jak powinno się nakrywać do stołu ,ustępować miejsca starszym osobom w autobusie czy tramwaju. jak zachowywać sie podczas rozmowy telefonicznej , w odwiedzinach u kolegów i kolezanek.Te przedstawienia daja bardzo wiele moim dzieciom ,uczą w formie zabawy.
W jednej z ksiegarń zakupilam kolorowanki o tytule "Magiczne słowa" ,dzieci poprzez malowanie poznają świat savoir vivru .

anka9290
16-04-2013, 19:24
Należy tak samo robić jak mówić . Czyli jak jedziemy autobusem z dzieckiem i idzie starsza osoba to ustępujemy mu miejsca. Tak dziecko zauważy że jeżeli ty się odnosisz do kogoś z szacunkiem to on też powinien.

19790411
17-04-2013, 08:45
Pierwsza podstawowa sprawa to RODZICE, którzy dają dobry przykład. Ja, np. często bawię się z córeczką w pocztę, lekarza, szkołę - zwracam wtedy szczególną uwagę na to, jak w danej sytuacji córeczka się zachowuje. Czy wchodząc do "lekarza" mówi "dzień dobry", wychodząc, czy się żegna. Czy na "poczcie" dziękuje, kiedy Pani sprzeda jej znaczek, czy wyda list.
Także w życiu codziennym staram się zwracać uwagę dziecka na używanie magicznych słów i sama również ich używam. Dziękuję córeczce, gdy poda mi coś, czego potrzebuje, po posiłku odchodząc od stołu mówię dziękuję itp.