Prężenie i krzyk u noworodka podczas snu

napisał/a: nowa_mama_ak 2012-07-08 15:31
Witam,
Będę bardzo wdzięczna za pomoc/informacje czy któraś z mam (lub tatusiów) miała podobną sytuację.
Jestem mamą 2 tygodniowego noworodka, i kilka dni temu zauważyłam że podczas zasypiania mały zaczyna nagle wymachiwać rekami i nogami. Trochę się przeraziłam, bo czasem zaczyna sam szarpać się za ubranko czy uderzać po twarzy. Najgorsze jest to, że przez to sam się wybudza. Dodatkowo, ostatnio zaczyna podczas zasypiania przeraźliwie wrzeszczeć - tak jakby ktoś robiłby mu straszną krzywdę.:(
Efekt jest taki, że prawie nigdy nie udaje nam się go uśpić w łóżeczku, bo zaraz po odłożeniu śpiącego zaczyna swoje "ruchy" lub krzyki. Głównie zasypia na cycusiu albo ze zmeczenia - ale i tak "ruchy" czy krzyki sie powtarzaja, tyle że kiedy jestem obok to moge go odrazu poglaskac i się uspokaja. Ta sytuacja powtarza sie prawie za każdym razem a w nocy to dosłownie co godzine się budzi i musze go uspokajać. Choć jak zaśnie twardym snem to śpi standardowo 3-4 godzinki.:confused:
Bede wdzięczna za podpowiedzi!:)
napisał/a: malula 2012-07-30 18:30
Może pomóc owinięcie w becik/rożek/otulaczek, wtedy poczuje się jak u Ciebie w brzuszku, bezpiecznie. Ważne by nóżki były ugięte, przyciągnietę do brzuszka (jest to też profilaktyka zapobiegająca dysplazji stawów biodrowych). Rączki lekko ugięte ułożone na klatce piersiowej. Czasem wybudzenie powoduje odruch Moro. Dzieci lubią być tak otulone, nawet do 8 miesiąca życia. Dla większości zapewnia to spokojny sen.
Napisz czy pomogło.
Powodzenia:)
napisał/a: nowa_mama_ak 2012-08-04 21:22
Witam,

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Rzeczywiście mały lubi być bardziej ściśnięty, wtedy jest spokojniejszy jednak nie zawsze to działa.
Ponieważ te krzyki nadal się utrzymywały zdecydowaliśmy nagrać go i pokazać lekarzowi pediatrze (aby mieć 100% pewność potwierdziliśmy to u 2 lekarzy :rolleyes: )
Stwierdzili więc:
1. mały ma kolki - stad te krzyki, odruchowo się spina aby puścić bąka oraz że go boli brzuszek
2. czesc jego ruchow to odruchy noworodkowe no i szukanie sutka mamusi :p , poradzono więc żeby mu spróbowac podawać smoczek uspokajający.

Dodakowo polecono czopki na relaksacje oraz krople Espumisan dla dzieci. Ale ponieważ karmię piersią, to kazano bardzo zaostrzyc diete, i wyeliminować wszystkie alergeny tak na wszelki wypadek :( Bardzo nad tym ubolewam. Teraz mały ma 1,5 miesiąca i dopiero pozwolono mi dodawać nowe produkty raz na 2 dni. Jednak mam całkowity zakaz jedzenia przetworów z mleka...

Narazie widze poprawe, choc czopki podawalam tylko tydzien. Dużo dało to że już powoli rozpoznaję co się dzieje dzięki odpowiedniemu naprowadzeniu lekarzy.
Ale co najważniejsze, lekarze stwierdzili że trzeba uzbroić się w cierpliwość a wszystko sie unormuje po 3 miesiacu zycia. Trzymam za to kciuki :)